Dvojizbový byt, Manhattan, Bratislava

Viac info

Jednospálňový byt sa nachádza vo výškovej budove v širšom centre Bratislavy a bude slúžiť pre jednu osobu. Pôvodne malo ísť o návrh interiéru bez stavebných zásahov, nakoniec sme urobili presný opak. Bytu sme kompletne prekopali pôdorys, všetky steny a rozvody sme odstránili a zrealizovali nanovo. Centrálne umiestnenie jadra so stúpačkami nám umožnilo vytvorenie netypickej zokruhovanej dispozície, ktorá dáva bytu jedinečný charakter. K jadru sme pripojili hygienické a úložné priestory, obložili ho drevom so zaoblenými rohmi a vytvorili z neho dominantu interiéru. Ďalším netypickým prvkom je obývačka so spálňou, ktoré oddeľuje sklenená stena s posuvnými dverami. V prípade potreby je možné dvere uzavrieť a sklo zatemniť nepriehľadným závesom.

Vstupná zóna

Vstupnému pohľadu do bytu dominantný drevený kubus, ktorý jednotlivé funkčné zóny rozdeľuje a zároveň opticky prepája, pretože je vnímateľný zo všetkých častí bytu. Zo vstupnej zóny je priehľad do kuchyne aj spálne. Pre zabezpečenie súkromia spálne sme medzi vstupnú halu a spálňu navrhli posuvné dvere. Celoplošné zrkadlo na stene oproti oknu s farebným osvetlením priestor zväčšuje a stáva sa jedným z charakteristických prvkov interiéru.

Pozrite si aj ostatné Všetky Vstupné haly

Kuchyňa s jedálenským stolom

Celočierna kuchynská zostava pozostáva z vysokých skriniek s varnou doskou a ostrova s drezom, ktorý smerom do obývačky plynulo prechádza do jedálenského stola. Barové stoličky s čalúnenými sedákmi sú na rozdiel od väčšiny barových stoličiek mimoriadne pohodlné, takže umožňujú dlhodobé komfortné stolovanie. Zrkadlová stena vedľa ostrova zrkadlí protiľahlé okno, byt tak pôsobí, akoby mal na oboch stranách prísun denného svetla.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kuchyne

Obývacia izba

Dominantným prvkom obývačky je sklenená priečka s obojstrannými posuvnými dverami, ktorá ju oddeľuje od spálne a zároveň tvorí nosný prvok pre televízory obývačky a spálne. Na mieru vyrobená konštrukcia musela splniť okrem vysokých nárokov na vzhľad aj funkciu neviditeľného vedenia kabeláže medzi obrazovkami a multimediálnymi prvkami, ktoré sme viedli v jej nosných profiloch.

Pozrite si aj ostatné Všetky Obývacie izby

Spálňa

Spálňa obsahuje posteľ, pracovný stôl, otvorené police, šatník a priamy vstup do kúpeľne. Od obývačky ju oddeľuje sklenená stena s posuvnými dverami, vďaka ktorým je možné priestory spojiť do jedného celku. Na posteľ sme navrhli rovnakú látku ako na sedačku, takže po otvorení spolu všetko hrá. Aj tu sme si dali záležať na dostatku úložných priestorov, preto sme na ne využili aj stenu za posteľou.

Oddelenie nočnej a vstupnej zóny

Zokruhovaná dispozícia ponúka množstvo priehľadov, čo je príjemné hlavne počas denného fungovania v byte. V nočnom režime je však očakávaná intimita a súkromie. Nočnú zónu je preto možné opticky aj funkčne osamostatniť. Priehľad medzi spálňou a obývačkou je možné zatemniť nepriehladným závesom. Druhý priehľad, medzi vstupnu halou a spálňou, je možné zatemniť posuvnými dverami, ktoré vymedzujú priestor spálne od vstupu.

Stredový kubus s úložnými a hygienickými priestormi

Stredový kubus nie je samoúčelný, za dýhovaným povrchom so zaoblenými rohmi sa ukrývajú stúpačky, kúpeľňa so sprchou, samostatný záchod a úložné priestory, ktoré sme navrhli do všetkých miest, kde to pôdorys dovolil. Na dvere do kúpeľne sme použili špeciálne pánty, ktoré umožňujú otvorenie na 180 stupňov. Dvere tak môžu byť trvalo otvorené bez toho, aby prekážali v pohybe po priestore.

Toaleta a kúpeľňa

Hygienické priestory v stredovom kubuse nemajú denné svetlo, preto sme ich navrhli v svetlom dizajne ako protipól k tlmenej atmosfére zvyšku bytu. Na steny a podlahy sme použili veľkoplošné dlaždice so vzorom bieleho mramoru, na stropy sme navrhli svetelné stropy, ktoré dávajú rovnomerný zdroj svetla podobný tomu z oblohy. Výsledok funguje, v hygienických priestoroch sa majiteľ bude cítiť ako pod holým nebom.

Fotografie: Boysplaynice


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti