Rekonštrukcia bytového jadra, Ružinov

Pre niekoho znamená rekonštrukcia výmenu nábytku a prefarbenie stien. Pre nás je rekonštrukcia zmena kvality a pridanej hodnoty. V tomto projekte sme prerobili tmavé miesta bytu v panelovom dome a dali im denné svetlo.

Kedže išlo o rekonštrukciu v minulosti zrekonštruovaného bytového jadra, v rámci rekonštrukcie sme odstraňovali nie umakartové, ale murované priečky. Vrámci rekonštrukcie sme prerobili kúpeľňu, wc a kuchyňu. Práce trvali 3 mesiace.

Demontáž pôvodnej kuchyne

Pôvodná kuchyňa bola stará a rozpadnutá a tak sme ju museli celú odstrániť. Spolu s kuchyňou sme zlikvidovali aj parkety, drevené dvere, sanitu s obkladom aj dlažbou. Zaujímavosťou bol digestor pôvodnej kuchyne, ktorý bol riešený ako recirkulačný, avšak bez filtra. Červenú farbu pôvodného obkladu sme preniesli aj do nového návrhu.

Pôvodná kúpeľňa s vaňou

Pôvodná kúpeľňa bola naoko opotrebovaná, ale vyzerala funkčne. Až neskor ze zistili, že ani nefungovala, po odstránení dlažieb a zbúraní starých stien sme narazili na technické perličky, napríklad ventilátory v kúpeľni a wc, ktoré neboli odvedené do odvetrávacieho potrubia, ale iba do murovaného priestoru šachty.

Predizba pred rekonštrukciou

Pôvodný priestor predizby pôsobil stiesnene napriek dostatočnej ploche, pretože nemal prísun denného svetla. To isté platilo pre kúpeľňu a wc s tým rozdielom, že oni mali aj nedostatočné rozmery. Pôdorysné rozmery hygienických priestorov sme rozšírili o plochu chodby, v hornej časti navrhli svetlíky, čo vyriešilo prívod denného svetla.

Rezanie do betónu

Pri zásahoch do nosných konštrukcií je potrebný statický posudok, ktorý vieme zabezpečiť ako súčasť projektu. Na vyrezanie otvoru do betónového panelu je potrebná špeciálna technika. Najprv sa vyreže otvor vodou chladenou frézou s diamantovým kotúčom, vytekajúcu vodu treba neustále odsávať vysávačom.

Odstránenie betónovej steny

Vyrezaný kus betónu sa zhodí na pripravené pneumatiky, kde sa rozseká zbíjačkou na menšie kúsky, ktoré je možne navrecovať a vyniesť na skládku. Rezanie do betónu nám robí firma, s ktorou dlhodobo spolupracujeme. Vyrezanie dverného otvoru do 150mm železobetónovej steny trvá 4 - 5 hodín.

Stavebné a inštalatérske práce

Priečky medzi chodbou, kúpeľňou a wc sme odstránili a nechali vymurovať odznova. Steny od výšky dvoch metrov sme odrezali a spevnili betónovým vencom. V novom návrhu sme miesto murovanej výplne použili pevné zasklenie. Dosiahli sme tým presvetlenie kúpeľne, wc aj predizby denným svetlom.

Elektroinštalačné práce

V rámci rekonštrukcie sme vymenili elektrický rozvádzač, v kuchyni aj hygienických priestoroch sme natiahli všetky elektroinštalácie nanovo. A keď sme to už robili, v obývačke, ktorá je priamo prepojená s kuchyňou sme tiež pridali niekoľko zásuviek, aby majitelia nemuseli mať po zemi splete káblov a predlžovačiek.

Príprava povrchov stien, podláh

V starších panelákových domoch býva pravidlom nerovnosť a nepravidelnosť pôvodných konštrukčných prvkov. Optické nerovnosti stien sa dajú zmierniť použitím nábytku na mieru a presným zameraním priestoru pred jeho realizáciou - tak sme to vyriešili aj v tomto byte. Horšie to už bolo s nerovnou podlahou, v protiľahlých rohoch miestnosti sme namerali niekoľkocentimetrové rozdiely vo výškach.

Montáž sprchovej zásteny

Do kúpeľne sme navrhli sprchovú zástenu, ktorá musela byť nižšia ako obyčajne, pretože inak by zasahovala do plochy svetlíka. Sprchovú zástenu sme nechali vyrobiť na mieru spolu s atypickým zavetrovacím prvkom, ktorý sme navrhli do takej výšky, aby naňho bolo možné osadiť kúpeľňový záves.

Montáž svetlíkov

Montáž interiérových svetlíkov trvala dokopy pár hodín, ale celkovo zabrala dva dni. Prvý deň sa osadili subtílne hliníkové profily, ktoré sa vlepili po obvode otvorov. Na druhý deň po vytvrdnutí lepidla bolo možné osadiť sklené tabule z bezpečnostného skla, ktoré sme nalepili silikónom do pripravených rámov.

Montáž interiérových dverí

Dvere do interiéru sme vybrali jednoduché biele, aby priestoru nebrali svetlo. Keďže staré panelákové byty majú každý otvor iný, na mieste bolo potrebné dvere skracovať a upravovať.

Výroba a montáž kuchyne na mieru

Po vystierkovaní a prvom vymaľovaní priestoru je možné začať s montážou stolárskych výrobkov. Celková dĺžka inštalácie kuchyne trvala približne 6 týždňov, montáž stolárskych prvkov trvala dva dni, aby mohlo prebehnúť zameranie a výroba dosky z umelého kameňa, ktorej výroba trvá okolo 4 týždne.


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti