Houseboat na Dunaji, Jarovecké rameno

Projekt hausboatu na Jaroveckom ramene Dunaja sme navrhli podľa princípov pasívneho domu. Fotovoltaická strecha vyrába elektrinu a chráni terasu pred slnkom a dažďom. Prebytočná energia z fotovoltaiky je uchovávaná v akumulátoroch.

Projekt hausboatu na Jaroveckom ramene Dunaja sme navrhli podľa princípov pasívneho domu. Fotovoltaická strecha nad pontónom vyrába elektrinu a chráni dom s terasou pred slnkom a dažďom. Prebytočná energia z fotovoltaických panelov je uchovávaná v akumulačných batériach. Schopnosť výroby elektrickej energie prispieva k energetickej nezávislosti stavby. Návrh hausboatu sme podriadili nízkoenergetickému funkcionalizmu, dom kontrastuje s okolitými stavbami a naznačuje trend vývoja v architektúre.

Architektúra houseboatu

Hmota hausboatu je jednoduchá a kompaktná, aby mala minimum ochladzovných plôch. Južnú fasádu smerom na vodu sme navrhli celosklenenú, aby zabezpečila obyvateľom výhľad a domu aktívne solárne zisky. Dominantou stavby je fotovoltaická strecha, ktorá vyrába elektrinu a zároveň zabraňuje prehrievaniu stavby počas letných mesiacov.

Energetický koncept

Houseboat sme navrhli ako pasívny dom. Dom využíva vodu na ochladzovanie a vykurovanie cez tepelné čerpadlo. Veľká fotovoltaická strecha zabezpečuje dostatok elektrickej energie počas všetkých ročných období, dom je tak energeticky nezávislý. Prebytočná elektrická energia z fotovoltaiky bude uskladená v akumulátoroch.

Pohľad z brehu

Radikálny pasívny koncept stavby je rozpoznateľný na prvý pohľad z brehu, kde stavbe dominuje viditeľná oceľová podporná konštrukcia fotovoltaických panelov. Obklad domu sú eternitové platne hnedej farby. Hausboat má po obvode terasu s nerezovým zábradlím, ktorá je potrebná pre údržbu fasády hausboatu.


Prehľadávaj

Kategória

Rozloha

Cena

vlastnosti