Moderná rekreačná chata, Orava

Moderná interpretácia tradičnej oravskej drevenice navrhnutá podľa príncípov pasivného domu na svahu v horách. Sklenená juhozápadná fasáda poskytuje obyvateľom výhľad a stavbe solárne zisky. Obytné miestnosti majú výhľad do okolia.

Moderná interpretácia tradičnej oravskej drevenice navrhnutá podľa príncípov pasivného domu na južnom svahu v horách. Sklenená juhozápadná fasáda poskytuje obyvateľom výhľad a stavbe aktívne solárne zisky. Architektúra domu ladí s okolitou prírodou a na svoju prevádzku využíva obnoviteľné zdroje energie. Na Orave vzniká jedno drevenicové sídlisko za druhým. Keď nás klient požiadal o radu s projektom "katalógovej" drevenice, presvedčili sme ho na zmenu a hotovú hrubú stavbu nechali zbúrať. Na základoch pôvodného domu sme navrhli transparentnú ekologickú stavbu, ktorá je slnečná a útulná. Vďaka moderným materiálom a technológiam poskytuje maximálny komfort s nádherným výhľadom na oravské hory. Energetická úspornosť stavby šetrí prírodu. Budova má dve poschodia, na hornom je vstup a spálne, dole denná čast. Štyri spálne sú dimenzované pre 8 - 12 ľudí.

Architektúra drevenice

Ideálna orientácia pozemku nám dala všetky predpoklady na zhmotnenie učebnicového príkladu solárnej architektúry. Kompaktný a symetrický tvar budovy sme doplnili šikmou strechou. Predná, južná časť fasády je plne zasklenená, bočné a severná časť domu majú funkčné otvory na presvetlenie miestností.

Južná solárna fasáda

Transparentná fasáda prispieva k tepelnej pohode v dome. V zimných mesiacoch prepúšťa slnko do interiéru - masívne steny sa nahrejú teplom, ktoré po západe slnka uvoľňujú do priestoru. V južných mesiacoch je slnko vysoko a prečnievajúca strecha tieni fasádu pred priamym slnkom a ochraňuje interiér pred prehrievaním.

Zatienenie fasády

V letných mesiacoch je slnko vysoko na oblohe. Prečnievajúca strecha domu funguje ako šilt, ktorý udržuje sklenenú fasádu v tieni. Spolu s roletami bráni preniknutiu slnka do interiéru a zabraňuje jeho prehrievaniu. Elektrické rolety budú umiestnené v úrovni podlahy spodného podlažia a budú sa rolovať netypicky zdola nahor.

Vstupná fasáda

Vstupná fasáda domu s minimálnymi otvormi pôsobí introvertne ako klasické oravské drevenice. Dom sme zastrešili symetrickou strechou, na severnej strane chráni vstup pre nepriazňou počasia. Prísna symetria dispozičných priestorov sa prejavila aj na fasáde, vstupné dvere a hrebeň strechy tvoria pomyslenú os symetrie.

Severná strana domu

Na severnej strane domu nie sú okrem vstupných dverí a okien do wc žiadne otvory, cez ktoré by vstupoval chlad do interiéru. Keďže je dom dostatočne presvetlený z juhu, nemuseli sme použiť strešné okná, ktoré sú ďalšou slabinou izolačnej schŕanky domu. Konzistentná strecha bez prerušení minimalizuje potencionálne slabiny v tesnosti domu.

Prvý dojem - absolútny výhľad

Presne o tento výhľad by prišiel majiteľ pri realizácii pôvodného projektu. Jediným východiskom bolo zbúranie hrubej stavby. Zvláštnosťou sú sklenené steny dvoch hlavných spálni. Počas dňa je tak budova maximálne otvorená a vzdušná. Večer je možné steny zacloniť roletami, čím spálne získajú intimitu a súkromie.

Dispozičné riešenie drevenice

Na vrchnom podlaží sú vstupné priestory, dve kúpeľne a štyri spálne. Otvorenosť dispozície podporujú sklenené steny predných spálni. Na nižšom podlaží je denná zóna dimenzovaná pre max. 30 ľudí. Okolo domu je tzv. špinavá chodba slúžiaca ako sklad, ktorá pomáha chrániť hlavnú budovu proti zemnej vlhkosti.


Prehľadávaj

Kategória

Rozloha

Cena

vlastnosti