Gary Hall Center, Rakúsko

Súkromná plaváreň Gary Hall Center sa nachádza v rakúskej dedine a okrem bazéna obsahuje aj welness a fitness zónu. Minimalistická architektúra pozostáva z dvoch kvádrov uložených na seba. V spodnej polozapustenej časti je vstup, šatne, fitness a technické priestory. Horná časť je určená pre 25 metrový bazén a wellness. Transparentná fasáda s tónovaným zasklením má funkčný aj estetický význam. Zabezpečuje panoramatický výhľad do okolia a naopak, vďaka špeciálnemu sklu je vnútro počas dňa takmer neviditeľné. Metalická úprava fasády zrkadlí okolie, čím s ním splýva a potláča objem skleneného kvádra.

Umiestnenie stavby

Plaváreň sa nachádza v pokojnej časti na okraji obce v blízkosti lesa. Jej umiestnenie na pozdĺžnom pozemku určila dĺžka 25 metrového bazéna. Na svahu s trojmetrovým prevýšením sme namiesto zložitých terénnych úprav využili výšky v prospech architektúry a stavbu rozdelili do dvoch výškových úrovní. Dlhšia časť hmoty je rovnobežná s vrstevnicou na pozemku, vďaka čomu tu stavba pôsobí prirodzene a nenásilne.

Využitie pozemku

Hmota plavárne využíva možnosti pozemku v najvyššej možnej miere - zastavaná plocha je maximum, čo sme na pozemku mohli urobiť. Pre dodržanie dovolenej výšky stavby a zároveň zachovania rozumnej svetlej výšky spodného podlažia sme ho rozdelili na dve výškové úrovne. Vstupná hala a garáž sú prístupné priamo z terénu, ale sú majú nižšiu svetlú výšku. Ďalšie priestory sú hlbšie, aby vrámci možností nepôsobili stiesnene.

Architektúra plavárne

Veľké plošné požiadavky jednotlivých funkcii si vyžiadali veľký stavebný objem. Vzhľadom na dedinské prostredie sme dlhšie hľadali optimálny tvar, ale nakoniec sme zvolili minimalistické pravouhlé tvary, ktoré jednotlivé funkcie presne "obaľujú" a neobsahujú nič navyše. Ľahká vrchná, sklenená transparetná hmota je položená na nižšiu a ťažšiu, ktorá je polozapustená v teréne, čím vyrovnáva jeho výškové rozdiely. V spodnej hmote sa nachádza vstupná hala, garáž, šatne, plnohodnotné fitness a technológia bazénu. Vo vrchnej hmote sme vytvorili transparentný bazénový priestor s priamym vizuálnym kontaktom s exteriérom.

Fasádna dvojtvárnosť

Transparentná fasáda bazénovej haly pôsobí ako pomyslená membrána medzi vnútrom a vonkajškom, čím eliminuje uzavretý pocit z bežných súkromných bazénov v suterénoch rodinných domov. Tónované sklo fasády zabezpečuje nielen ochranu pred slnkom, ale zároveň dáva intimitu priestoru, v ktorom je majiteľ aj počas dňa neviditeľný. Fasáda počas dňa zrkadlí exteriér, čím jej hmota vizuálne zaniká a splýva s okolím.

Farebné atmosféry bazénovej haly

Fotografie: Tomáš Manina, BoysPlayNice


Prehľadávaj

Kategória

Rozloha

Cena

vlastnosti