Nízkoenergetický bungalov, Bratislava

Jednopodlažný rodinný dom je úsporný vďaka kompaktnému tvaru a správne orientovaným oknám. Komfort obyvateľov zabezpečujú moderné technológie - tepelné čerpadlo s chladením, rekuperácia a inteligentná elektroinštalácia.

Jednopodlažný rodinný dom je úsporný vďaka kompaktnému tvaru a správne orientovaným oknám. Komfort obyvateľov zabezpečujú moderné technológie - tepelné čerpadlo s aktívnym chladením, kontrolované vetranie, rekuperácia a inteligentná elektroinštalácia. Dom má veľkú predizbu, priestrannú obývačku spojenú s kuchyňou, 5 spální, 3 samostatné wc a 3 kúpeľne.

Čistá a nadčasová architektúra bungalovu

Minimalistická architektúra bungalovu je krásna svojou čistotou, ktorá necháva vyniknúť geometrickú hmotu domu. Absencia samoúčelných ozdobných prvkov robí architektúru nadčasovou s trvalou pridanou hodnotou. Kompaktná vonkajšia schránka bez výčnelkov eliminuje geometrické tepelné mosty.

Kompaktný tvar domu bez geometrických tepelných mostov

Čistou architektúrou bungalovu sme vniesli do rôznorodej okolitej zástavby vkus a poriadok. Kompozične citlivo odladený tvar nepotrebuje žiadne dodatočné obklady a iné prvky, ktoré by ho zbytočne predražovali bez priameho zvýšenia jeho úžitkovej hodnoty.

Obytné miestnosti s priamym prístupom do záhrady

Všetky obytné izby orientované do átria majú veľké okná, čo znamená vizuálne aj funkčné prepojenie interiéru s terasou a záhradou v átriu. Puristický vzhľad bielych fasád domu podporili podomietkové kastlíky na žalúzie a tmavé rámy okien, ktoré splývajú so sklom a zachovávajú vizuálnu jednotnosť otvorov na fasáde.

Pravdivosť architektúry vo vzťahu k vnútorným priestorom

Vonkajší tvar odzrkadľuje priestory, ktoré sa v ňom nachádzajú. Časť rovnobežná s cestou obsahuje vstupnú a dennú časť, časť kolmá na cestu obsahuje nočnú zónu a je umiestnená tak, aby bola preslnená západným slnkom. Ochranu pred priamym letným slnkom zabezpečujú vonkajšie hliníkové rolety.

Juhozápadné fasády

Juhozápadné fasády sú maximálne otvorené, aby zabezpečili obyvateľom dostatok slnka aj výhľad do okolia. Do zadnej časti domu, ktorá je najďalej od cesty, sme umiestnili rodičovskú zónu s hlavnou spálňou, šatníkom a kúpeľňou. Táto časť domu má samostatnú terasu, ktorú od hlavnej terasy dennej časti opticky oddeľuje hmota domu.

Slnečná orientácia obytných miestností

Umiestnenie stavby na pozemku vychádza z ideálnej orientácie na svetové strany. Hmota domu vytvára juhozápadné átrium, ktoré zabezpečí všetkým obytným miestnostiam dostatok slnečných lúčov. Správna orientácia okien v kombinácii s kvalitným zasklením zabezpečí, že počas zimy získa dom oknami viac tepla, ako ho cez ne stratí.

Uličná fasáda

Na severovýchodnú uličnú fasádu sme kvôli obmedzeniu tepelných strát domu navrhli iba nevyhnutné otvory. Sú tu vstupné dvere do domu, dvere do skladu a okno do denného priestoru. To je dostatočne veľké, aby obyvateľom poskytovalo prehľad o dianí pred domom, a zároveň dostatočne malé, aby ich chránilo pre zrakmi ľudí z ulice.

Komín a dažďové zvody na fasáde domu

Parkoviská sme navrhli v exteriéri pod prístreškom, aby sme všetku vykurovanú plochu domu využili na obytné miestnosti. Prístrešok pre tri autá má industriálny charakter, tvorí ho trapézový plech s izoláciou umiestnený na oceľových nosníkoch. Prístrešok je riešený ako samostatná stavba, to znamená žiadne tepelné mosty na dome.

Večerné fotografie

Fotografie: Dano Veselský


Prehľadávaj

Kategória

Rozloha

Cena

vlastnosti