Footshop Panoramacity, Bratislava

Footshop nie je len predajňa obuvi. Priestor okrem predaja tenisiek funguje ako komunitné centrum pre ľudí, ktorí sa tu stretávajú na eventoch, koncertoch, žúrkach a rôznych iných akciách. Inými slovami, cez deň fungujúca predajňa musí príležitostne zvládnuť aj menší koncert. Tomu sme prispôsobili koncept a navrhli interiér, ktorý funguje ako flexibilná kulisa schopná všetkého. Žiadne dokonalé detaily, ale odolné kombinácie surových materiálov spolu hrajú a tvoria najpravdivejší interiér, aký sme doteraz navrhli. Priznané betónové stropy, viditeľné rozvody, betónová podlaha tvoria mantinely pre vnútro, ktoré je podľa potrieb stalé iné. Realizácia na kľuč nám trvala tri mesiace.

Predajňa Footshop

Kombinácia protikladov

Návrh interiéru predajne sme postavili na troch protikladných materiáloch. Krehké sklo, drsný betón a teplé drevo sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú vyvážený a neutrálny dizajn, ktorý necháva vyniknúť obsah, ktorý sa podľa potrieb mení. Priestor otepľuje drevená preglejka na multifunkčnom pódiu uprostred dispozície. Počas otváracích hodín plní pódium funkciu hlavnej výstavnej plochy tenisiek. Večer, počas eventov sa z neho stane pódium pre vystúpenia. Predajný pult v ľavej časti blízko hlavného vstupu je počas eventov využívaný ako pult pre dídžeja. 

Domček pre tenisky

V interiéri sme mysleli aj na detičky a navrhli im špeciálny regál v tvare domčeka so šikmou strechou. Motív spojenia detských vecí s chalúpkou sme navrhli abstraktne, siluetu domu tvoria len hrany z tenkej oceľovej konštrukcie. Dom má tenisky na poschodiach aj v podkroví, na prízemí dokonca vlastnú predzáhradku. Počas eventov sa z domčeka stané bar a mini-sneakersy nahradia drinky.

Priznané rozvody

Priestor Footshopu sme prevzali ako bétonovy holopriestor s viditeľnými rozvodmi. Už v pôvodnom stave mal silu vo svojej pravdivosti, ktorú sme zachovali aj v hotovom interiéri. Všetky dodatočne inštalované rozvody sme navrhli ako pohľadové. Vnútorné priečky sú len na nevyhnutných miestach a tvorí ich skladačka z oceľových roštov a dreveného obkladu. Priečky nesiahajú až po strop a sú na viacerých miestach nahradené pletivom. Zariaďovacie predmety sú navrhnuté ako neutrálne a náhodné objekty, ktoré možno v priestore posúvať.

Prirodzenosť materiálov

Flexibilný centrálny priestor predajne ohraničujú steny, ktoré sme tematicky dotvorili. Murované obvodové steny oproti pokladni sme pretreli bielou farbou, takže ich pôvodná štruktúra zostala zachovaná. Na iných častiach sme stenu obložili akustickým obkladom, ktorý zvýrazňuje vystavované modely a počas eventov má kladný vplyv na akustiku. Kompozícia bieločierných stien, betónovej podlahy a lesklej kovovej fólie na vzduchtechnických potrubiách spôsobuje takmer umelecký zážitok. V priestore je takýchto zón viac, každá má svoj vlastný štýl, ale všetky spája priznanie materiálov.

Fotografie: Tomáš Manina

Priestor na eventy

Cez eventy sa z predajne stáva pártypriestor pre komunitu. Svetlá sa stlmia, spustí sa hudba a párty môže začať. Priestor je veľký a členitý, takže aj pri koncerte na centrálnom pódiu sa po obvode nájdu kludnejšie zóny na small-talk. Takéto akcie znamenajú zvýšené nároky na odolnosť materiálov, ktoré musia byť nezničiteľné, alebo pekné vo svojej zničiteľnosti. To prvé platí pre betónovú podlahu, to druhé pre drevenú preglejku. Obe sú s pribúdajúcou párty-patinou čoraz krajšie.

Fotografie: Ľubo Rechtorík / FB footshop.sk

Footshop Bratislava opening párty

Takto vyzerala otváracia párty otvorenia bratislavskej pobočky. Na videu je aj zostrih z realizácie, ktorú sme dodali na kľúč za tri mesiace.

Priestor pred kamerami

Neformálny a priestranný priestor je dostatočne neutrálny, takže ho možno dotvoriť podľa aktuálnych potrieb. Voľná konfigurácia zariaďovacích prvkov ho umožňuje pretvárať a meniť, takže môže poslúžiť napríklad ako kulisa do televíznej relácie. Aktuálne sa sem presťahovala televízna relácia PARK. Archív relácie nájdete tu.

zdroj: Archív RTVS 1, Park, 28.01.2017


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti