Kamenná chata pod Chopkom, Nízke Tatry, Slovensko

Kamenná chata pod Chopkom, nazývaná aj Kamienka, sa nachádza vo vysokohorskom prostredí Nízkych Tatier vo výške 2000 m.n.m. Po dobudovaní lanovky sa kapacita chaty ukázala ako nedostatočná, preto sa ju majitelia v roku 2017 rozhodli zrekonštruovať a rozšíriť o jedáleň. Oslovili nás s hotovým projektom stavby so žiadosťou o návrh interiéru, ktorý priestory prepojí, bude útulný, ale tiež funkčný a odolný, pretože v zimných mesiacoch musí zvládať nápory hladných lyžiarov. Pôvodná chata mala jedinečnú vysokohorskú atmosféru, ktorú priestorové rozšírenie principiálne negovalo. Nový interiér tvorí symbióza starých a nových materiálov v ich prirodzených prevedeniach - pôvodný kameň z 50-tych rokov filozoficky odpovedá pohľadovému betónonu na prístavbe a masívnemu drevu, s ktorým navyše príjemne kontrastuje. Steny s hlavnými priehľadmi do exteriéru sú obložené drevom, čím vznikli kontrasty teplého dreva a vonkajšieho počasia.

Bar s motívom tatier

V barovej časti sme navrhli závesnú lamelovú stenu, ktorá môže byť využitá na vešanie suvenírov. Lamely sú použité aj v bare, kde tvoria plochu pre tácky. Vertikálne rozdelenia slúžia opäť na vešanie suvenírov, do horizonálneho zastrešenia baru sme integrovali svetlá a tabule s ponukou či navigáciou. Bar je navrhnutý s čiernou podnožou z mozaiky, ktorá vo zvýšenej časti s nápojmi vytvára panorámu Nízkych Tatier.

Drevené lamely na stenách

Na stenách v odbytovej časti sú zavesené lamelové panely, medzi ktoré sme vložili výklopné háčiky. Slúžia na odloženie kabátov, batohov, a rovnako poslúžia na zavesenie navigačných tabúľ, oznamov a dekorácii. Pri krbe sme systém rozvinuli na viacúrovňové vešiaky na sušenie oblečenia.

Osvetlenie

Osvetlenie prístavby je navrhované zo žiarovkových sietí v kombinácii so zavesenými žiarovkami s difúzormi. V barovej časti je najvýraznejšie osvetlený bar, obvodové steny su nasvietené nástennými svietidlami retro vzhľadu. Za barom sme medzi trámi navrhli stropné svietidlá.

Typy sedenia

Typy sedenia sú rôznorodé, sú tu partizánske stoličky aj pohodlné lavice. V barovej časti sú okrem jednoduchých lavíc aj opracované časti kmeňov stromov, ktoré môžu slúžit ako príručné stolíky aj taburety. Do jedálenskej časti sme navrhli jednoduché lavice, na ktoré je možné klásť tkané koberce a ovčie kože. Školské stoličky sme navrhli s ohľadom na prevádzku. Červená farba stoličiek povzbudzuje chuť do jedla a odkazuje na červenú strechu Kamienky.

Drevo na nábytku a podlahách

Podlahy sme navrhli ako dubové palubovky, čo je z hľadiska prevádzky to najlepšie, čo existuje. Podlaha získa svoju pravú tvár až po poškrabaní, kedy získa prirodzenú patinu. Nábytok a obklady sme navrhli zo smrekového dreva, ktoré vďaka svetlému odtieňu priestor rozžiari.


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti