Mondieu, OC Chodov, Praha, Česká Republika

Značka Mondieu si za vstup na český trh vybrala pražské obchodné centrum Chodov, ktoré je jedným z najväčších v Čechách. Prvé české Mondieu s dizajnom od nás má rozlohou vyše 350 metrov a stalo sa globálnou vlajkovou loďou značky. Interiér sme vytvorili podľa požiadaviek majiteľa s dôrazom na pravdivosť a autentickosť - rozvody sú priznané, konštrukcia tiež, drevené časti nábytku sú z dubového masívu, obklad baru je chemicky patinovaný plech. Do priestoru sa podarilo dostať galériu na oceľovej konštrukcii, ktorá rozšírila pôvodnú podlahovú plochu o ďalších 100 metrov. Na zadnú stenu priestoru sme použili zrkadlo, ktoré priestor opticky zväčšuje a poskytuje zaujímavé priehľady medzi kuchyňou a mezanínom.

Polkruhové priečelie

Priestor kaviarne sa nachádza na atypickom pôdoryse s priečelím v tvare vnútorného polkruhu. Interiér pôsobí v chladnom prostredí obchodného centra ako oáza, masívna drevená podlaha kaviarne je v kontraste s kamennou dlažbou a hostí láka dovnútra.

Priznané stropné rozvody

Pridaním mezanínu sme sa dostali do výškovej tiesne a v záujme zachovania normových podchodných výšok sme bojovali o každý centimeter. Pred realizáciou interiéru sme väčšinu rozvodov pretrasovali a zvýšili, aby zaberali čo najmenšiu výšku. Na strope sme ich nechali priznané, takže vytvorili autentickú funkcionalistickú dekoráciu. Hnedý čokoládový nástrek rôznorodé materiály stropu a rozvodov zjednotil, čím nechal vyniknúť ich plasticitu.

Priestor so schodiskom a oceľová konštrukcia galérie

Nosný systém galérie tvorí oceľová konštrukcia s rozponmi takmer 9 metrov a hmotnosťou niekoľkých ton. Konštrukcia bez jediného stĺpika je kotvená do šiestich železobetónových stĺpov skeletu budovy a do malej železobetónovej steny jadra. Konštrukciu sme nechali priznanú a v priestore vytvára jeho charakteristický prvok. V návrhu bola kritickou výška konštrukcie, ktorú sme dimenzovali s centimetrovou presnosťou, aby sme splnili normové podchodné výšky priestorov.

Galéria na mezaníne

Kaviareň Mondieu v Prahe je prvým projektom, kde sa nám vrámci nájomnej jednotky obchodného centra podarilo zrealizovať mezanín, ktorý priestor rozšíril o ďalších 100 m². Pre zaistenie podchodných výšok pod a nad galériou bolo počas realizácie potrebné prerobiť stropné rozvody, aby zaberali čo najmenšiu výšku a rovnako držať výšku medzistropu v čo najmenších rozmeroch. Skladba podlahy mezanínu je extrémne kompaktná, má 156 mm vrátane parkiet, roznášacej dosky, sekundárnych nosníkov, podhladu a inštalačných vedení.

Priehľady a zrkadlenie

Zrkadlová stena rozdeľuje odbytový priestor kaviarne od zázemia a skladov. Veľkou odrazovou plochou a vynechaniami podlahy vrámci galérie sme sa hosťom postarali o zábavu v podobe prehľadu o situácii pred pultom, za pultom aj v kuchyni, ktorá je celá otvorená. Neobyčajné výhľady dávajú mezanínu atraktivitu, ktorá jej zabezpečuje stály prísun hostí, ktorí ho dokonca uprednostňujú pred sedením na prízemí. Otvory však nie sú len na efekt, naopak, majú aj funkčné využitie - slúžia na optimalizáciu zaťaženia galérie a tiež sa tu križujú stropné rozvody, pod ktorými by nám inak nevyšla podchodná výška.

Fotografie: Tomáš Manina

Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti