Výletná loď MS Albertina

Výletná loď Albertina premáva medzi Passou a Budapešťou a plní funkciu plávajúceho hotela na Dunaji. Má dĺžku 110 metrov a 80 kajút pre 155 hostí. Loď vyrobená na Slovensku je zaujímavá tým, že má vymenenú reštauračnú a ubytovaciu palubu. Reštaurácia sa presunula na spodok a prenechala miesto kajutám, ktoré tak získali plnohodnotné okná s výhľadom do okolia. Našou úlohou bolo vytvorenie interiéru, ktorý bude pre hostí vizuálne zaujímavý, aby sa nezunoval, a zároveň neutrálny, aby nepôsobil vyčerpavajúco. Dosiahli sme to výraznými farebnými saturáciami jednotlivých palúb, z ktorých má každá svoju vlastnú náladu a dizajn. Rôzna farebnosť zabezpečí hosťom lepšiu orientáciu medzi poschodiami a zároveň vytvorí kombináciu atmosfér, ktorú budú chcieť zažiť znova.

Vstupná hala s recepciou

Vstupná hala sa stará o prvý kontakt hostí s loďou a preto sme jej navrhli výrazný dizajn, ktorý človeka pohltí a pocitovo naladí do novej, dovolenkovej atmosféry. Priestor vymedzujú zaoblené obvodové priečky s okrúhlymi doplnkami a svetlami, ktoré pôsobia mimoriadne mäkko a kontrastujú s centrálne umiestneným technokratickým oceľovým schodiskom. Na prvý pohľad výrazný interiér na seba upriamuje pozornosť, čím vizuálne potláča nízko položený kazetový strop. Ten by sme z hľadiska estetiky radšej videli v inom prevedení, ale ukrýva nekonečno rozvodov, takže z funkčného hľadiska bol jediným možným riešením. 

Transparentné oceľové schodisko

Hlavné schodisko sa nachádza v strede vstupnej haly a jednotlivé paluby vizuálne a funkčne prepája. Subtílna oceľová konštrukcia dáva schodisku vzdušnosť a vďaka sklenenému zábradliu v priestore vizuálne zaniká. Kovové časti čiernej farby pôsobia ako protipól k mäkkým farebným kobercom a oblým tvarom obvodových stien. Šedý koberec na stupňoch schodisko zjemňuje a svojou neutralitou funguje ako prepojovací element medzi rôznymi atmosférami jednotlivých podlaží.

Reštaurácia na spodnej palube

Priestor pre reštauráciu je špecifický tým, že sa nachádza na najnižšej palube, takže navodzuje pocit sedenia "pod vodou", vďaka čomu budú mať hostia naozaj pocit, že sa nachádzajú na lodi. Je tu počuť zvuk motora a denné svetlo sem preniká len cez menšie pozdĺžne okná po obvode priestoru. Dizajn interiéru sa odvíja od dominantného koberca, ktorý jasne definuje náladu priestoru a vďaka červenému nádychu podporuje chuť do jedla. Výrazné geometrické pôsobenie koberca sme stlmili mobiliárom, ktorý sme navrhli v svetlých tónoch, aby bol priestor aj napriek menším oknám do exteriéru svetlý a vzdušný.

Obrazovky s výhľadom

Aj keď si myslíme, že televízne obrazovky do reštaurácii nepatria, tu majú špecifickú funkciu. Reštaurácia sa nachádza na spodnom podlaží s úzkymi oknami, ktoré jej dávajú denné svetlo bez výhľadu. Ten nahrádzajú obrazovky, ktoré v reálnom čase premietajú obraz z kamier na obvode lode. Toto riešenie zabezpečilo výhľad do exteriéru zo všetkých miest v reštaurácii. Televízory sme navrhli tak, aby pôsobili zabudovane a vrámci možnosti nerušili čistý dizajn reštaurácie.

Kráľovský modrý lounge bar

Najkrajšiou a najvýraznejšou palubou je vrchné podlažie s lounge barom. Barovej časti dominuje kráľovská modrá, ktorú sme navrhli na steny a vstavaný nábytok okolo baru. Modré okolie tvorí dobré pozadie pre barový pult v zlatom prevedení. Bar sme doplnili pohodlným sedením s vysokými operadliami, čo dáva sedeniu súkromie a intimitu. Výrazna kombinácia zlatej a modrej spolu s kobercom navrhnutým a vyrobeným špeciálne pre túto loď pôsobí majestátne až rozprávkovo. A stále dovolenkovo.

Flexibilný priestor s výhľadom

Na lounge palube budú hostia tráviť najviac času a preto sme si dali záležať, aby to tu bolo naozaj pekné. V návrhu sme sa vyhli zabudovaným nábytkom a všetok mobiliár sme navrhli ľahký a premiestniteľný, čo zabezpečuje maximálnu flexibilitu priestoru. Aktuálne mu dominuje centrálne umiestnený klavír, ale to sa môže kedykoľvek zmeniť podľa požiadaviek. Koberec sme navrhli špeciálne pre tento priestor a keďže obsahuje farby a odtiene vychádzajúce z ostatných zariaďovacích predmetov, celý priestor spolu dokonale ladí. Výhľad do okolia a osobitý dizajn robia z lounge paluby jedno najžiadanejších miest na palube.

Kajuty s veľkými oknami

Špecialitou tejto lode je umiestnenie ubytovacích jednotiek na vyššiu palubu, vďaka čomu získali kajuty plnohodnotné okno do exteriéru a teda plnohodnotný zážitok z okolia. Napriek superstiesneným podmienkám sme sa s dizajnom pohrali a navrhli ho tak, aby nedostatok priestoru eliminoval. Čisté línie, jednoduché tvary, veľa zrkadiel a veľké okná spôsobujú, že kajuty pôsobia väčšími, než v skutočnosti sú. Každá kajuta pozostáva z izby a hygienickej bunky. Izba má posteľ, toaletný stolík s miestom na sedenie a dostatok úložných priestorov. Proste ako v hoteli.

Hygienická bunka kajuty

Každá z kajút pre hostí obsahuje hygienickú bunku pozostávajúcu z umývadla, sprchového kúta a toalety. V mikropriestore sme bojovali s každým centimetrom a to vo všetkých smeroch. Vďaka svetlým materiálom a jednoduchým tvarom sa nám podarilo priestor opticky zväčšiť, bunka tak pôsobí ako normálna kúpeľňa so všetkým, čo potrebuje.

Horná paluba

Na hornej palube sa nachádza otvorená terasa s lehátkami a panoramatickým výhľadom do okolia. Na vrchnej terase je všetko vrátane zábradlí navrhnuté ako sklopné resp. odnímateľné, aby aj v prípade vysokej hladiny zvládla loď plavbu po Dunaji.

Titulná fotografia: Vladimír Kampf

Fotografie interiéru: Boysplanice

Ak si prajete rezervovať pobyt, môžete to urobiť tu.


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti