Rodinný dom bungalov, Zamarovce

Bungalov sa nachádza v dedinke Zamarovce neďaleko Trenčína na veľkorysej ploche, ktorá vznikla spojením dvoch menších pozemkov. Príjemný rodinný dom nie je ani veľký, ani malý, ale akurát primeraný pre komfortné fungovanie mladej štvorčlennej rodiny. Vzdušný koncept sme postavili na maximálnom prepojení interiéru s exteriérom. Veľké okná zabezpečujú dostatok denného svetla a rovnako výhľad z interiéru do záhrady, ktorý ponúkajú všetky obytné miestnosti. Stavba zaujme svojou neformálnosťou, namiesto póz ponúka útulné prostredie a pocit domova, ktoré podporujú prírodné materiály a ľudská mierka.

Hmotový funkcionalizmus

Architektúra pozostáva z troch hmôt, ktoré odpovedajú ich funkciám. V ľavej sa nachádza garáž a vedľajšie priestory, v strednej vstup a denná zóna, v pravej nočná zóna. Z južnej strany záhrady ich po celej dĺžke prepája strecha tvoriaca gánok, ktorý zvýraznil horizontalitu domu a opticky znížil jeho výšku.

Garážová a technická časť

V prvej časti zľava v bielej omietke sa nachádza parkovanie a utilitárne priestory, preto má minimum okien. Je tu dvojgaráž, hosťovská izba a kúpeľňa, šatník a technická miestnosť. Pred garážovou časťou začína prestrešený gánok umožňujúci vstup suchou nohou až ku hlavnému vstupu.

Denná a vstupná časť s terasou a bazénom

V strednej časti medzi garážovou a spálňovou časťou, ktorú po krajoch vymedzujú sendvičové steny s betónovými tvárnicami, sa nachádza vstupná a denná zóna. Pred dennou zónou sme navrhli veľké prestrešenie, ktoré spoľahlivo chráni terasu a vstup do objektu pred poveternostnými vplyvmi.

Exteriérová obývačka

Bývanie v rodinnom dome je o pobyte mimo domu - preto sme dennej časti navrhli prestrešenú terasu, ktorá je vďaka južnej orientácii väčšinu roka preslnená a preto môže slúžiť ako exteriérová obývačka. V časti terasy sme navrhli drevo okrem podhľadu a podlahy aj na stenu, čo dáva terase útulnú interiérovú atmosféru.

Geometrická ochrana pred slnkom

Predsadená strecha vďaka presne vypočítanej geometrii plní počas letných mesiacov, keď je slnko vysoko, funkciu tienenia vnútorných priestorov pred priamymi slnečnými lúčmi. Naopak, počas prechodných a zimných mesiacov, kedy je slnko nižšie, prepúšťa jeho lúče do interiéru, čím ho pasívne prehrieva.

Nočná časť so spálňami a príslušenstvom

V pravej časti sa nachádzajú detské izby, hlavná spálňa a príslušenstvo. Navrhli sme ju tak, aby mali všetky izby priamy výhľad a vďaka dverám aj prístup do záhrady. Medzi izbami a záhradou sa nachádza drevená prestrešená terasa, ktorá chráni izby pred slnkom a pred dažďom.

Transparentné fasády

Vďaka geometrickej ochrane fasád pred letným slnkom sme si mohli vo všetkých miestnostiach vrátane spální dovoliť celosklenené fasády, ktoré zabezpečujú optické prepojenie interiérov so záhradou a tiež aktívne solárne zisky počas zimných mesiacov. A v neposlednom rade aj atraktívny vzhľad domu.

Bazén pred dennou zónou

V rodinnom dome s deťmi nemôže chýbať bazén, ktorý sme situovali pred veľkú terasu tak, aby bol zo všetkých častí dennej zóny prehľad o dianí vo vode. Pomohli sme tomu aj konfiguráciou zariaďovacích predmetov, ktoré sme orientovali tak, aby bol zo všetkých miest výhľad von.

Večerné osvetlenie

Pre večerné využitie vonkajších priestorov slúži decentné osvetlenie, ktoré sme integrovali do prestrešenia tak, aby svietilo nadol. Toto riešenie smeruje svetlo na podlahu, čo eliminuje vytváranie zbytočného svetelného smogu. Vo večernej atmosfére nesmie chýbať osvetlený bazén.

Fotografie: Matej Hakár


Prehľadávaj

Kategória

Rozloha

Cena

vlastnosti