Rodinný dom vo svahu, Bratislava

Architektúra rodinného domu odpovedá svahu a svojou hmotou vytvára átrium, ktoré chráni záhradu a terasu pred optickým kontaktom z ulice aj od suseda. Kompaktný a jednoduchý tvar domu pôsobí prirodzene, akoby na pozemok patril.

Architektúra rodinného domu odpovedá svahu a svojou hmotou vytvára átrium, ktoré chráni záhradu a terasu pred optickým kontaktom z ulice aj od suseda. Kompaktný a jednoduchý tvar domu pôsobí prirodzene, akoby na pozemok patril. Dom má napriek netypickému vzhľadu logické a praktické vnútro zamerané na potreby majiteľov.

Návrh (vizualizácia) átria s prestrešenou terasou

Orientáciu átria aj vnútorných fasád sme prispôsobili sklonu pozemku, takže sme sa vyhli znásilneniu terénu aj jeho radikálnym úpravám. Funkčné rozmiestnenie okien vytvára na fasádach zaujímavé kompozície. Dennej časti sme dopriali okná po jej oboch stranách, počas pekných dní bude celý deň zaliata slnkom.

Návrh (vizualizácia) bočného pohľadu

Horná hrana hmoty domu klesá v rovnakom smere ako svah, ale pod väčším uhlom, čo dáva juhovýchodnej fasáde jedinečný vzhľad. Neobyčajný tvar domu ukrýva funkčné pôdorysy s praktickým dispozičným riešením. Veľké okná presvetľujú vstup, pracovňu aj dennú časť. Zelená strecha a drevená fasáda podčiarkujú prirodzenosť domu.

Návrh (vizualizácia) nenápadnej uličnej fasády

Zo strany ulice pôsobí dom nenápadne a introvertne a presne o to nám išlo. Zapustenie hlavných prevádzkových zón do nižšej úrovne pri pohľade z ulice vizuálne znížilo výšku domu. Na vyššej úrovni sú iba vstupné priestory, sklady, garáž pre dve autá, fitness a pracovňa, takže dom vyzerá ako malý prízemný bungalov.

Návrh (vizualizácia) fasády smerom do dvora

Miestnosti orientované do átria majú výhľad do "doliny", preto sme im navrhli veľké okná. Na poschodí je fitness, na prízemí obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou, detské izby, rodičovská spálňa a príslušenstvo. Zóne rodičov patrí krajná časť domu so samostatnou terasou, čo im zabezpečí dostatok súkromia.

Návrh (vizualizácia) pohľadu z dola

Obvodová stena rovnobežná s dlhšou hranicou pozemku plynule prechádza do steny a vytvára charakteristický znak domu, fasádu trojuholníkového tvaru, ktorá vizuálne chráni záhradu pred pohľadom od susedov. Steny sme navrhli z bezúdržbového smrekového dreva bez povrchovej úpravy. Keď drevo zošedne, dom ešte viac splynie s okolitou prírodou.

Návrh (vizualizácia) pohľadu na átrium

Pri pohľadoch z bokov je viditeľný trojuholníkový obrys siluety domu. Zošikmením strechy sme dosiahli prirodzené znižovanie výšky domu podľa sklonu terénu aj prirodzené vyspádovanie zelenej strechy. Napriek takmer dvojposchodovej výške dennej časti je celkové pôsobenie stavby decentné a nenásilne, na prvý pohľad vyzerá, že sem tento dom patrí.

Návrh (vizualizácia) severozápadnej fasády

Pri pohľade z hornej časti ulice vytvára jednoduchý a kompaktný tvar domu zaujímavú kompozíciu hmôt, vďaka ktorej vyzerá architektúra členitejšia, ako v skutočnosti je. Ustupujúce zošikmené hmoty sa znižujú v smere svahu, až sa v ňou celkom stratia. Na fasáde smerom k susedovi je okno do garáže a okno hosťovskej izby.

Návrh (vizualizácia) zvýšenej dennej časti

V krídle domu, ktoré je rovnobežné s dlhšou hranicou pozemku sme umiestnili dennú časť, ktorá má vďaka šikmej streche premenlivú výšku, ktorá je v najvyššom bode až 4,5 metra. Obojstranné okná zabezpečia dennej časti dostatok svetla. V časti nad kuchyňou je pracovňa, ktorá môže byť oddelená iba zábradlím.

Návrh (vizualizácia) pohľadu z kuchyne

Kuchyňa je situovaná v centrálnom priestore tak, že poskytuje prehľad o všetkom dianí v dome. Je z nej výhľad na terasu, do záhrady, samozrejme do dennej časti a vďaka celosklenenej fasáde aj do nočnej zóny. Vďaka modulárnym veľkým posuvným dverám je možné polovicu fasády otvoriť na terasu.


Prehľadávaj

Kategória

Rozloha

Cena

vlastnosti