Konzervatívny byt, Staré Mesto, Bratislava

Interiér bytu sme navrhli konzervatívne podľa vkusu majiteľov. Interiéru dominuje drevo, nadčasové materiály s trvalou pridanou hodnotou.

Veľkometrážny byt sa nachádza v Starom Meste v Bratislave. Už v pôvodnom stave mal dobrý základ - veľký priestor a zaujímavú dispozíciu, ktorú kazili nevhodné materiály - vo väčšine izieb boli chladné dlažby, umelé laminátové podlahy, výrazné tapety a sádrokartónové útvary na stropoch (pozri fotky pôvodného stavu). Vrámci rekonštrukcie sme priestory nadbytočných prvkov zbavili a dali im jednoduchší a útulnejší vzhľad. Výsledkom rekonštrukcie je príjemný priestor s prevedením, aké by malo byť pri bytoch tejto kategórie štandardom. Byt je dôkazom, že pokiaľ má interiér nápad, je možné aj s minimom stavebných úprav dosiahnúť kompletnú zmenu atmosféry.

Predizba

Prvou miestnosťou po vstupe do bytu je predizba, ktorá ústí do centrálnej chodby. Keďže v byte sa nachádza aj väčší samostatný šatník, do predizby sme navrhli len pohotovostné odkladacie priestory a vešiaky. Z predizby je prístupná technická miestnosť s kotlom. Dizajn a materiálové prevedenie miestnosti napovedá o zvyšku bytu.

Centrálna chodba

V pôvodnom stave bol centrálny priestor len chodbou, ktorá okrem komunikačnej funkcie neponúkala nič navyše. Stačila jednoduchá zmena materiálov a komunikácia sa zmenila na útulný obytný priestor. Do haly sme navrhli pohodlné sedenie a knižnicu, ktorá obsahuje aj skryté posuvné dvere do šatníka. Vďaka drevenému nábytku a drevenej parketovej podlahe pôsobí hala ako súčasť obývačky. Z haly sú prístupné všetky tri izby, dve kúpeľne a šatník.

Šatník s práčovňou

Priíjemná drevená knižnica funguje ako vstupná brána do práčovne. Uprostred knižnice sa nachádzajú nenápadné posuvné dvere, ktoré úkrývajú priestranný šatník s práčkou a sušičkou. Miestnosť nemá prirodzené denné svetlo, preto sme ju navrhli v celobielom prevedeni. Dizajn sme zjemnili zaoblenými vnútornými rohmi nábytku na mieru RULES, ktorý sme navrhli a vyrobili špeciálne pre tento priestor.

Kuchyňa s betónovou pracovnou doskou

Kuchyňa sa nachádza medzi centrálnou halou a dennou zónou a vďaka exponovanej polohe ponúka prehľad o dianí v celom byte. Pozostáva z vysokých skriniek a ostrova a obsahuje všetko potrebné pre fungovanie domácnosti. Zaujímavosťou je pracovná doska a zástena zo skutočného betónu. Vďaka zlatým doplnkom a čistému dizajnu pôsobí kuchyňa aj napriek betónu jemne.

Obývačka

Obývacej izbe dominuje obrovská sedačka s predĺženým dielom na oboch stranách. Vo veľkej obývačke pôsobia jednotlivé kusy nábytku menšími, než v skutočnosti sú. Monochromatické steny a šedý nábytok na mieru oživuje drevená parketová podlaha, ktorá priestor otepľuje a dáva miestnosti napriek vizuálnemu minimalizmu útulný charakter.

Hlavná spálňa

Pôdorys hlavnej spálne nám umožnil vytvorenie samostatného šatníka, ktorý zabezpečil všetky úložné priestory pre hlavnú spálňu. Samotná spálňa je preto tak minimalistická, ako sa dá a obsahuje len to nevyhnutné pre jej použitie - okrem postele sa tu nachádzajú nočné stolíky a polica na osobné predmety. Stene za posteľou dominuje veľké čelo postele, na stenu oproti posteli sme navrhli špeciálnu tapetu s monochromatickým motívom a okrúhlym zrkadlom.

Posteľ s mäkkým záhlavím

Veľká plocha spálne nám dovolila použiť veľké zariaďovecie predmety - veľké čalúnené čelo postele sme navrhli a vyrobili na mieru. Vďaka zákazkovej výrobe presne využíva priestor a dává posteli mäkké pozadie. Spolu s nočnými stolíkmi s úložnými priestormi priestor hlavnej spálne vizuálne zjemňuje, ale zároveň mu ponecháva vizuálnu čistotu a pocitový chlad, čo sú predpoklady vhodné pre dobrý spánok.

Šatník

Z vonkajšej strany drevený šatník hlavnej spálne obahuje úložné priestory v bielom prevedení, ktoré spoľahlivo zabezpečia nároky na odkladanie oblečenia. Sebavedomý dizajn kubusu so štaníkom vychádza z dizajnu knižnice v hale. Vďaka svetlíku má počas dňa denné svetlo a netreba ho dosvecovať umelým. Na oddelenie šatníka od spálne sme navrhli záves, ktorý je oproti posuvným alebo otváravým dverám niekoľkonásobne rýchlejší a použivanie.

Detská izba pre chlapca

Dizajn chlapčenskej detskej izby je konzervatívny ako zvyšok bytu. Izba obsahuje plnohodnotné pracovisko a dostatok otvorených aj uzavretých úložných priestorov. Horizontálne farebné rozčlenenie izby, ktoré sme použili na stenách aj šatníku, izbu opticky znižuje a prispôsobuje výške dieťaťa.

Izba hostí

Hosťovská izba plní okrem funkcie príležitostnej spálne na rozkladacej pohovke aj funckiu posilňovne a pracovne. Zdanlivo menej podstatnej izbe sme dali dizajnovú starostlivosť, ako aj ostatným miestnostiam. Jej dizajn výchadza z kombinácie kruhových a pravouhlých tvarov, ktoré zjednoduje drevená podlaha. 

Kúpeľňa s vaňou

Hlavná kúpeľňa obsahuje dve umývadla, vaňu a toaletu. V strohom dizajne sme si vystačili s dvoma druhmi obkladačiek, ktoré sme použili na podlahe a steny tak, aby definovali dizajn a zároveň nepôsobili premotivovane. Úložné priestory sme navrhli do skrinky pod umývadlá, sú nenápadné a v prípade potrebny okamžite poruke.

Kúpeľňa so sprchou

Menšia kúpeľňa obsahuje umývadlo, toaletu a murovaný sprchový kút. Netradičný trojuholníkový pôdorys sme obetovali na kúpeľňu, ktorá však funguje po dizajnovej aj praktickej stránke. Obsahuje dostatok skrytých úložných priestorov a zároveň dostatok priestoru, aby sa v kúpeľni hýbať dalo.


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti