Penthouse, Skypark by Zaha Hadid, Bratislava

Veľkometrážny byt s panoramatickým výhľadom sa nachádza na 29. poschodí v obytnej veži Skypark by Zaha Hadid v Bratislave. V projekte nás limitovali len obvodové steny a šachty, všetko ostatné sme navrhovali my. Dispozícia pozostáva z troch častí - z dennej, spálňovej a hosťovskej zóny. Do presvetleného priestoru sme navrhli jemný interiér s množstvom zaoblených hrán, ktorý charakterizuje výhľad, denné svetlo, pohodlie a zeleň. Komfort používania zabezpečuje inteligentná elektroinštalácia, estetický zážitok prepracovaný interiér na mieru s dizajnovými kusmi nábytku. Výsledkom je jedinečný, citlivo vyladený byt, ktorý bez kompromisov spĺňa požiadavky majiteľov.

Vstupná hala ako medzipriestor

Miestom prvého kontaktu je vstupná hala, ktorú od zvyšku interiéru oddeľuje drevený box s úložnými priestormi. Navrhli sme ju ako medzipriestor, ktorý plní funkciu filtra medzi vonkajším a intímnym domácim prostredím. Dizajn z moreného dreva a tónovaných zrkadiel pôsobí tlmene až tmavo, vďaka čomu je už prechod do presvetlenej dennej zóny silný zážitok.

Denný priestor s multifunkčným boxom

Multifunkčný box sa nachádza uprostred dispozície kolmo na vstupné dvere a oddeľuje vstupnú halu od ostatných častí bytu. Polohu boxu určili inštalačné jadrá, ktoré sme obostavali funkciami. Zo strany vstupu obsahuje šatníkové úložné priestory predizby, z kuchyne vysoké skrinky so vstavanými spotrebičmi a z jedálne zrkadlové vitríny.

Praktické využitie zaoblených krajov

Zaoblené hrany centrálneho boxu majú okrem estetickej aj praktickú funkciu, ich priestorový potenciál sme naplno využili. Na západnej strane pri obývačke sú za oblými lamelovými dvierkami skrinky slúžiace ako bar a policová zostava. Na východnej strane pri kuchyni sme navrhli walk-in vinotéku so samostatným chladením a špeciálnym izolačným sklom.

Plynulé prelínanie priestorov

Veľkú obývačku ohraničujú rôznosmerné priečky a zakrivená fasáda. Kostrbatý priestor sme zjemnili zaoblením rohov, čím vznikol plynulý interiér bez hrán, v ktorom sa jednotlivé funkcie prelínajú a spolu fungujú ako jeden celok. Do zostavy okolo televízora sme okrem úložných priestorov integrovali aj zabudované reproduktory a parný krb.

Difúzor namiesto krbu

Tento byt má viacej špecialitiek a jedna z nich sa nachádza v obývačke pod televízorom. Líniový difúzor svojim vzhľadom pripomína krb, ale tam podobnosť končí. Na rozdiel od neho vzduch neohrieva, ale ochladzuje, kyslík nespaľuje, ale zvlhčuje. Vďaka pripojeniu na vodu vyžaduje minimum údržby.

Obývacia izba s výhľadom

Dominantou obývačky je veľká sedacia súprava, ktorú ohraničuju béžové steny a fasáda s výhľadom. Efekt vysokého stropu sme zosilnili kruhovým otvorom v podhľade, ktorý obývačku pocitovo zvyšuje a definuje jej stred. Vďaka mäkkým materiálom a jemným odtieňom je obývačka útulná a príjemná, živá zeleň ju doslova oživuje a dáva jej prirodzený charakter.

Vysoká zeleň pod vysokými stropmi

Byty na najvyšších poschodiach majú okrem výhľadu aj trojmetrovú svetlú výšku, ktorá dáva dennej zóne pocit vzdušnosti. Nadštandardná výška funguje aj na rastliny, štandardným izbovým rastlinám dovoľuje vyrásť do úctihodných rozmerov. Tie pripomínajú viac stromčeky než obvyklé rastliny.

Kompaktná kuchyňa s keramickým ostrovom

Vizuálne čistá kuchyňa pozostáva z ostrova s keramickým povrchom a z drevených vysokých skriniek. Na ostrove sa nachádza drez, varná doska s digestorom, umývačka a príručné skrinky. Do vysokej zostavy sme ukryli vstavané spotrebiče, úložné priestory a tiež pracovnú časť s výsuvnou plochou pre doplnky.

Celokeramický povrch ostrova

Kuchynský ostrov pôsobí majestátne vďaka špeciálnemu keramickému povrchu na pracovnej doske a dvierkach, ktorý je odolný a zároveň sa ľahko udržuje. Do ostrova sme integrovali čalúnené barové stoličky s pohodlím porovnateľným so štandardnými jedálenskými stoličkami.

Úložné priestory kuchyne

Čistý vzhľad kuchyne znamená čistý ostrov. A čistý ostrov znamená úkryt pre malé spotrebiče, ktoré musia ostať poruke, ale nie na očiach. Ukryli sme ich za dvierka vysokých skriniek so špeciálnym kovaním, ktoré ich dovolí otvoriť a zasunúť do roviny, čím vznikne praktická nika s dodatočnou pracovnou plochou.

Jedáleň

Jedáleň sa nachádza v západnej časti bytu s výhľadom na hrad. Jej centrom je tmavý masívny stôl pre šesť osôb. Priestor vymedzuje fasáda a skriňová zostava so zrkadlovými dvierkami, ktoré výhľad znásobujú. Význam jedálenského stola zdôrazňujú dizajnové lampy, komfort zabezpečujú pohodlné čalúnené kresielka s podrúčkami. 

Zrkadlové úložné priestory

Drevená hmota kuchynských skriniek v jedálni plynulo prechádza do vitrín - úložných priestorov za zrkadlovými dvierkami, ktoré plnia funkciu komody so servisom na špeciálne príležitosti. Zrkadlové dvierka odrážajú výhľad, takže ho poskytnú aj ľuďom, ktorí sedia chrbtom k oknu.

Oblúková terasa pred dennou zónou

Panoramatická oblúková terasa prístupná z dennej zóny sa nachádza pred kuchyňou a jedálňou. Po stranách obsahuje miesto pre príležitostné stolovanie a pohodlné obývačkové sedenie. Uprostred v najširšej časti sme navrhli vírivku, ktorá spolu s infrasaunou v hosťovskej kúpeľni partí k welness vybaveniu bytu.

Nočná zóna hlavnej spálne

Hlavnú nočnú zónu tvorí veľká spálňa s vlastným hygienickým zázemím a samostatným šatníkom. Táto zóna s charakterom hotelovej bunky je prístupná z obývačky a funguje ako súkromná časť bytu určená len pre majiteľov. Interiér sme navrhli z rovnakých materiálov ako dennú zónu - obsahuje množstvo dreva, kobercov, mäkkého čalúnenia a živých rastlín.

Priestranná spálňa

Miestnosť spálne pôsobí vďaka veľkej ploche a výške priestranne a preto sme v nej použili zariadenie adekvátnych rozmerov. Obsahuje veľkú kontinentálnu posteľ, nočné stolíky s úložným priestorom, komodu a kreslá pred oknom. V spálni sme všetky viditeľné časti detailne spracovali, aby mala napriek veľkosti intímnu atmosféru.

Mäkké materiály

Na stene za posteľou sme si dali špeciálne záležať, pretože je v spoločnosti svetoznámych značiek a ide o jediný atypický prvok tohto priestoru. Tvorí ju kombinácia tlmeného zrkadla, dreveného obkladu, viacvrstvových čalúnených panelov a líniových svietidiel, ktoré spolu hrajú a vytvárajú dizajnovo prepracované pozadie pre posteľ.

Drevený walk-in šatník

Samostatný šatník je ideálnym riešením pre úložné priestory v spálni, pretože ju zbavuje šatníkových skríň. Interiér šatníka má úplne inú atmosféru ako zvyšok bytu, po vstupe sa ocitnete vnútri drevenej skrine s úložnými priestormi všade naokolo. Koberec mu dáva špecifickú akustiku, ktorá efekt "iného sveta" znásobuje.

Hlavná kúpeľňa

Kúpeľňa obsahuje umývadlo, sprchu, vaňu a okno, ktoré dáva dostatok denného svetla pre živé rastliny. Svetlý dizajn kúpeľne sme zvýraznili svetlým keramickým obkladom, ktorý sme použili na všetkých stenách aj podlahe. Rovnaký obklad sme použili na viacerých miestach v byte, napríklad na kuchynskom ostrove.

Sprcha a vaňa

Dostatok priestoru znamená dostatok miesta pre jednotlivé funkcie, ktoré sme tu mohli nechať vyniknúť. Sprchový kút je dostatočne hlboký, takže nepotrebuje dvere. Vedľa kútu sme navrhli samostatne stojacu vaňu otočenú na výhľad. Živá zeleň kompenzuje strohý dizajn kúpeľne a dáva jej uvoľnenú atmosféru.

Spálňa pre hostí

Druhá spálňa sa nachádza v hosťovskom trakte, ktorý zdieľa s pracovňou, kúpeľňou a toaletou. Hosťovská spálňa je oproti hlavnej spálni menšia, ale dizajnom za ňou v ničom nezaostáva. Naopak, navrhli sme jej mimoriadne jemný, citlivo vyladený vzhľad, ktorý z nej robí samostatnú dizajnovú kapitolu tohto bytu.

Jemnosť materiálov

Spálni dominujú oblé tvary. Zážitok zo spania podporuje mäkké, na krajoch zaoblené záhlavie z rovnakého materiálu ako rám postele. Guľové nočné lampy z ručne fúkaného skla sme doplnili lustrom s listami, ktorý podporuje prírodnú atmosféru. Toaletný stolík so zrkadlom sme navrhli individuálne pre túto spálňu.

Pracovňa

Pracovňa vznikla na malom pôdoryse s jadrom takmer uprostred. Obložili sme ho dreveným obkladom so zaoblenými rohmi s integrovanou šatníkovou skriňou a policami. Vznikol ucelený voľný priestor, do ktorého sme umiestnili pracovný stôl s kreslom a rozťahovaciu sedačku tak, aby ostalo miesto aj pre kvetináče.

Kúpeľňa pre hostí so saunou

Kúpeľňa v hosťovskom trakte pozostáva z umývadla, murovaného sprchového kútu a infrasauny. Dizajn sme vytvorili z rovnakého dreva a keramického obkladu ako v dennej zóne. Obsahuje úložné priestory pod umývadlom a za zrkadlovými dvierkami nad umývadlom.

Toaleta pre hostí

Priestor toalety napriek skromným rozmerom dizajnom jasne odkazuje na zvyšok interiéru. S výnimkou stropu je kompletne keramický - podlahy a steny sú z rovnakej keramiky ako kuchyňa, stena za umývadlom je z 3D obkladačiek ako v pracovni. Zlaté rámy na zrkadlách a batériach ladia s ostatnými prvkami v interiéri. 

Chillout zóna

Chillout zóna sa nachádza na východnej strane dennej časti. Okrem fasády s výhľadom ju ohraničujú dva výrazné prvky, ktoré považujeme za charakteristické pre tento byt. Nachádza sa tu samostatná miestnosť vinotéky a zrkadlová stena s televízorom. V budúcnosti sem pribudne stacionárny bicykel.

Po zotmení

Po západe slnka do interiéru vstúpi výhľad a obyvateľom poskytne celkom nové zážitky. K atmosfére po zotmení prispieva hlavne osvetlenie, preto sme sa s ním pohrali a navrhli rôzne druhy svetiel, ktoré je možné vďaka inteligentnej elektroinštalácii kombinovať a vytvárať svetelné nálady podľa aktuálnej nálady. 

Obývačkové sedenie na terase

Na terasu dennej zóny sme preniesli funkcie obývačky a jedálne v zmenšených prevedeniach. Jedáleň reprezentuje malé sedenie, welness vírivka a obývačku pohodlné sedenie na pohovke s kreslami, zeleňou a osvetlením. Panoramatické výhľady do okolia sú najkrajšie večer, kedy sa mesto rozsvieti.

Fotografie: Boysplaynice


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti