Drevenica, Demänovská Dolina

Drevenica sa nachádza na kopci v Demänovskej doline a bude slúžiť pre mladú rodinu. Má tri výškové úrovne so vstupom na strednom podlaží, ktoré obsahuje zádverie, toaletu a dennú zónu. Na poschodí sú dve izby s kúpeľňou, v suteréne spoločenská miestnosť, izba, kúpeľňa a lyžiareň. Dizajn interiéru rešpektuje drevené konštrukcie obvodových stien a stropov, ktoré sme nechali v plnej miere priznané. Čisté a presné línie moderného zariadenia kontrastujú s hrubým rustikálnym drevom a tvoria dizajnovo harmonický priestor s útulnou atmosférou. Ideálne miesto na oddych s rodinou či priateľmi v prírode mimo ruchu mesta.

Lokalita a vstupný priestor

Drevenica má napriek intenzívnej výstavbe naokolo len pár susedov s podobnou architektúrou, celá zástavba tak pôsobí jednotne a kultivovane. Od zvyšku sveta ju oddeľuje les, takže v chate aj mimo nej je ticho a súkromie. Vstup sa nachádza na osi objektu na strednej úrovni. Zádverie obsahuje miesto na prezúvanie, vetrovky, dostatok zrkadiel a toaletu. Zo zádveria je vstup do dennej zóny.

Denná zóna

Centrálne umiestnené zádverie ústí priamo do centra dennej zóny. Na ľavej strane sa nachádza kuchyňa s jedálňou, napravo obývačka s veľkou sedačkou orientovanou do centra priestoru. Uprostred dispozície na strane obývačky je krb, ktorý obkolesuje drevené schodisko z masívu. Zo strany zádveria vedie do suterénu, z obývačky na horné poschodie so spálňami.

Centrálny krb

Drevenica mala už v pôvodnom stave veľkorysú dispozíciu, ktorú sme až na pár detailov v kúpeľniach nechali v pôvodnej forme. Uprostred sa nachádza krb, ktorý sme navrhli tak, aby okrem funkcie kúrenia poskytol aj miesto na sedenie. Murovaná keramická lavica na spôsob vyhrievanej autosedačky je ako stvorená na prekúrenie vymrznutého tela po zimnej prechádzke v horách alebo lyžovačke.

Drevená obývačka

Chatová obývačka pôsobí vďaka drevu na podlahe, nábytku, stenách a strope mimoriadne útulne. Izbe dominuje sedačka tvaru U na obvode miestnosti, ktorá poskytuje nekonečné množstvo polôh a výhľadov. Hostia ocenia jej letiskový rozmer, pretože môže fungovať aj ako príležitostná posteľ. V obývačke sme dali prednosť živému obrazu pred televízorom - sedenie má zo všetkých miest výhľad na krb.

Drevená rustikálna kuchyňa

Rustikálna kuchynská zostava pozostáva z pracovnej časti pod oknami a vysokých skriniek na protiľahlej stene. Na chatovej kuchyni sme si iný materiál ako drevo nevedeli predstaviť - drevené kazetové dvierka sme morením jemne stmavili, čo ich opticky oddelilo od prírodného dreva na stenách a strope. Kuchyni dominuje veľký jedálenský stôl pre 8 osôb v strede miestnosti, ktorý sme navrhli, ako inak, z dreva.

Hlavná spálňa

Na poschodí sa nachádzajú dve veľké izby a kúpeľňa. Priestor hlavnej spálne má vďaka šikmým stropom, priznaným klieštinám, drevenému obkladu a červenému osteniu sám o sebe silný dizajn, ktorý stačilo doplniť neutrálnym nábytkom na mieru. Vzhľadom na sezónne využitie sme spálňu nechali dýchať a navrhli jej len to dôležité minimum - posteľ, rozkladaciu sedačku a nízke skrinky.

Detská izba

Druhá izba na poschodí slúži deťom a obsahuje dve postele, nízku komodu a šatník. Postele s úložnými priestormi sme umiestnili do protiľahlých častí pod šikmú časť strechy, takže v izbe ostala kopa miesta na hranie. Všetok nábytok sme vyrobili na mieru, ktorý maximálne využíva priestor a necháva dostatok miesta pre život. S drevom na nábytku sme pracovali striedmo, aby nekonkurovalo pôvodnému drevu na stene.

Kúpeľňa pri izbách

Horná kúpeľňa je súčasťou nočnej zóny a pozostáva z dvoch umývadiel, toalety a vane. Keďže bude kúpeľňa slúžiť aj deťom, policu pod umývadla sme navrhli z umelého kameňa, ktorý odolá striekanej aj stojatej vode. Kúpeľňa má vďaka oknu dostatok denného svetla a to nám dovolilo použiť tmavšie materiály bez toho, aby pôsobila temne. V tmavom neutrálnom dizajne vyniká červené ostenie na okne.

Spoločenská miestnosť

Na najnižšej úrovni sa nachádza spoločenská miestnosť, hosťovská izba, kúpeľňa a lyžiareň. Spoločenská miestnosť obsahuje obývačkové sedenie s malou kuchynkou a má výhodu priameho prístupu na pozemok. Absenciu drevených prvkov sme vykompenzovali dreveným obkladom na stenách a strope. Vzhľadom na nižšiu svetlú výšku sme použili zapustené led svetlá.

Kúpeľňa v suteréne

Spodná kúpeľňa obsahuje dve umývadlá, sprchový kút a toaletu. Dizajn v svetlošedých farbách pôsobí neutrálne, ale kúpeľni zachováva dostatočnú svetelnosť. Umývadlová skrinka prechádza do sprchy, kde plní funkciu lavice. Pre jej exponovanú polohu a kontakt s tečúcou vodou sme ju navrhli a vyrobili z umelého kameňa čiernej farby, čo jej dáva neobmedzenú životnosť.

Hosťovská izba

Hosťovská spálňa prístupná zo spoločenskej miestnosti má minimálne rozmery, takže slúži len na prespanie. Okrem dvojpostele skromnej šírky a nočných stolíkov sa sem nezmestilo nič navyše. Rám postele sme navrhli z béžového mäkkého čalúnenia, aby pri možnom náraze nohy do rámu postele v obmedzenom priestore bol kontakt vrámci možnosti mäkký a príjemný.

Fotografie: Boysplaynice


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti