Rekonštrukcia petržalského bytu na prenájom, Bratislava

Na ploche 80 metrového štvorizbáku sme vytvorili jedinečný koncept s dvoma obytnými jednotkami. Prvá funguje ako miniatúrny dvojizbový byt, v druhej sú tri prenajímateľné izby. Každá časť má svoj vchod, kuchyňu, kúpeľňu a wc.

Kompletná rekonštrukcia znamenala odstránenie pôvodného jadra a betónových priečok, výmenu vodoinštalácii, elektroinštalácii a vymurovanie nových stien. Všetky zásahy sme navrhli s ohľadom na cenu, jednoducho a funkčne. Podhľady zo sádrokartónu sme robli na miestach, kde sme ich využili na vedenie inštalácii. Kabeláž sme zasekávali len na nevyhnutných miestach a viedli ju v povrchových lištách, ktoré budú ukryté v nábytku.

Obývacia zostava pred rekonštrukciou

Na jednej zo stien pôvodnej obývačky stála trojdielna obývacia zostava z pravého dreva. Sme radi, že takéto kusy nábytku majú stále svojich priaznivcov, ktorí si ich radi odnesú. Nábytok bol pravdepodobne ladený k oblúkovým dverným otvorom, ktoré sú špecialitou pôvodného bytu a vyskytujú sa tu na viacerých miestach.

Predizba v pôvodnom stave

Pôvodná predizba mala štandardný nedostatok bytov z tohto obdobia, bola zbytočne veľká, tmavá a umiestnenie dverí do izieb znemožňovalo použitie plnohodnotných šatníkových skríň. V priestore sa rovnako objavuje motív okienka s klenbou, tentokrát vo forme zrkadla s dreveným rámom. Napravo sú pôvodné vstupné dvere do bytu.

Pôvodné oblúkové prechody medzi miestnosťami

Zaoblené nadpražia nad otvormi pochádzali z módnej vlny minulého storočia, ktorá slúžila na elimináciu pocitu uniformity z radového panelákového priestoru. V interiéroch sa prejavovala častým používaním pur peny, premiestňovaním kuchýň do zasklených loggii a tiež svojpomocnými výtvormi zo sádrokartónu, ktoré sa vyskytovali hlavne v obývačkách.

Drevená kuchyňa v pôvodnom stave

Rustikálna drevená kuchyňa bola rovnako ako zvyšné časti nábytku plne nepoužiteľná. Pôvodne mala kuchyňa samostatnú miestnosť, v návrhu vznikla na jej mieste najmenšia spálňa so samostatnou loggiou. V novom pôdoryse sme navrhli kuchynský blok na miesto bývalej predizby. Jedna je súčasťou obývačky, druhá na spoločnej chodbe.

Wc a kúpeľňa pred rekonštrukciou

Pôvodné sanitárne priestory s ružovým obkladom aj dlažbou boli navrhnuté v decentnom dobovom dizajne, ktorý sa v kúpeľniach prejavoval listelami a zaoblenými rohovými lištami. Napriek istému nevkusu sa nám kúpeľňa a wc z pôvodného bytu páčili najviac. Boli funkčné a až na pár omylov pomerne dôsledne zrealizované.

Materiálový mix priečok

Výber materiálu jednotlivých priečok sme podriadili ich funkciám. Vstupnú časť sme kvôli umiestneniu bezpečnostných dverí vymurovali z tvárnic. Priečku medzi obytnými časťami sme navrhli zo sadrokartónu s izolačnou výplňou, pretože v nej budú hlavné rozvody vody aj elektriny pre obe kuchyne. Povrchové vedenie káblov bude ukryté v nábytku.


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti