Dvojizbový byt Rozadol, Bratislava

Malý byt na bratislavskom sídlisku Rozadol sme navrhli pre majiteľa, ktorému bude slúžiť na občasné prenocovanie. Chcel minimálnu kuchyňu, veľký pracovný stôl a napriek malej ploche bytu vzdušné priestory. Výraznou zmenou oproti pôvodnej dispozícii je sklenená priečka, ktorou sme oddelili dennú a nočnú zónu.

Jednospálňový byt sa nachádza na sídlisku Rozadol v Bratislave. Na rozdiel od bytov slúžiacich na každodenný rodinný život, ktoré musia spĺňať nároky na priestor a súkromie rôznych používateľov, bude tento slúžiť pre občasné bývanie, čomu odpovedá dizajn a materiály. Pôvodné priečky bytu sme kompletne odstránili a navrhli novú dispozíciu, ktorá integruje vstupnú, dennú a nočnú zónu do jedného veľkého priestoru. Výsledkom je totálne otvorený interiér s dominantnou sklenenou priečkou medzi obývačkou a spálňou, ktorá priestor otvára a dáva mu jedinečný dizajn.

Vstupná hala

Už prvý pohľad do interiéru dáva obraz o minimalizme a zjednotených materiáloch, vďaka ktorým pôsobí byt ako jeden celok. Dizajn vstupnej haly tvoria dva kubusy, drevený a biely. Drevený oddeľuje vstup od dennej zóny a okrem šatníka v predizbe obsahuje kuchyňu a skrytý radiátor za lamelami. Biely ukrýva neviditeľné dvere do kúpeľne a v spálni tvorí hlavné úložné priestory celého bytu.

Pozrite si aj ostatné Všetky Vstupné haly

Denná zóna

Centrálne situovaná denná zóna do seba pocitovo integruje aj ostatné priestory, takže celý pôdorys bytu s výnimkou kúpeľňe pôsobí ako jeden veľký celok. Zariadenie dennej zóny odpovedá špecifickým požiadavkám majiteľa - má minimalistickú, ale plne funkčnú kuchyňu, barové jedálenské sedenie, kde sa dá pracovať, a rovnako zvýšený obývačkový stolík, kde sa dá obedovať.

Minimálna kuchyňa

Kuchyňa nie je určená na pravidelné varenie a preto je tak malá, ako to len bolo možné. Obsahuje však všetky zvyčajné spotrebiče, takže okrem menšej plochy jej nič nechýba. Hmota kuchyne tvorí jeden kubus so skrinkami v predizbe - vyzerá viac ako súčasť obývačky než funkčný priestor kuchyne. Dreveno-čierne materiálové prevedenie ladí zo zvyškom dennej zóny a z kuchynskej zostavy robí elegantný dizajnový prvok.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kuchyne

Obývačka s televízorom na sklenenej priečke

Obývačke dominuje sklenená stena s integrovaným televízorom. Na detailoch záleží a preto sme kabeláž k televízoru viedli v konštrukcii sklenenej steny, takže ani neviete, že tam nejaké káble sú. Požiadavkou bola možnosť pracovania zo sedačky, takže televízna obrazovka plní okrem sledovania tv aj funkciu monitora. Špeciálny konferenčný stôl je vyrobený na mieru a obsahuje úložné priestory pre klávesnicu, ovládače a knižky.

Pozrite si aj ostatné Všetky Obývacie izby

Sklenená deliaca priečka s posuvnými dverami

Deliacu stenu medzi spálňou a obývačkou tvoria štyri rovnako široké elementy, ktoré sa presne prekrývajú, takže v otvorenom stave sú v zákryte. Pre zachovanie minimalistických detailov sme hornú koľajnicu zapustili do stropu. Na stenu sme zo strany obývačky umiestnili televízor, ktorého šírka odpovedá rozostupu nosníkov sklenenej steny. Do stĺpika steny sa nám podarilo integrovať televíznu kabeláž.

Spálňa za sklenenou priečkou

Spálňa pôsobí ako v hoteli - neobsahuje nič navyše, takže pôsobí trvalo čisto a upratane. Vizuálne využíva aj plochu dennej zóny, od ktorej ju oddeľuje sklenená priečka. Po otvorení posuvnej časti sa priestor spálne rozšíri o dennú zónu, čo ma okrem vizuálneho aj praktický efekt - výsledná kubatúra priestoru okolo postele zabezpečí komfortný spánok s dostatkom vzduchu aj pri zavretých oknách.

Pozrite si aj ostatné Všetky Spálne

Materiály spálne

Spálňu sme navrhli z rovnakým materiálov ako zvyšok bytu, šedá dlažba ju pocitovo ochladzuje, pretože najlepšie sa spí v chlade. Za posteľ sme navrhli čiernu stenu, ktorá je tmavšia ako betón na protiľahlej stene dennej zóny a tiež slúži ako podklad na obrazy, ktoré necháva vyniknúť. Vďaka prebiehajúcej dlažbe je jedinou bariérou medzi dennou a nočnou zónou sklenená priečka.

Stena za sedačkou

Stene za sedačkou sme dali stierku s betónovým dekorom, ktorý ho imituje v primeranej miere, takže pôsobí nenásilne a prirodzene. Žiadne falošné medzery, diery a podobné umeliny. Šedý jednoliaty povrch vytvára kontrastné pozadie, na ktorom vyniknú obrazy, ktoré nie sú zavesené na stene, ale položené na polici za sedačkou. Spolu s bodovým osvetením tvoria večernú dominantu bytu.

Otvorenosť

Vďaka sklenenej stene vytvára vstupná, denná a nočná zóna  jeden veľkopriestor. Nezáleží, či ste v kuchyni, v obývačke, alebo v spálni, stále vnímate priestor s veľkosťou vyše 50 metrov. A takýto priestor sa zvyčajne nachádza v bytoch s trojnásobnou výmerou. Na vizuálne oddelenie spálne od dennej zóny sme pôvodne navrhli záves, ktorý nebol zrealizovaný, pretože nie je potrebný. 

Kúpeľňa so sprchovým kútom

Kúpeľňa obsahuje umývadlo, sprchový kút a toaletu. V monochromatickom dizajne kúpeľne vyniká drevená skrinka pod umývadlo. Drevo na skrinke je rovnaké ako vo zvyšku interiéru, rovnako ako šedá dlažba na podlahe. Zrkadlové plochy sme navrhli za umývadlo a dokonca do sprchy, takže priestor pôsobí väčším, než v skutočnosti je.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kúpeľne

Murovaný sprchový kút

Namiesto malej vane sme kúpeľni dopriali veľký murovaný sprchový kút s murovanou lavicou, ktorý poskytuje väčší komfort ako vaňa. Keďže nám skladba podlahy neumožnila použitie kútu v rovine s podlahou, navrhli sme sem schodík, ktorý vďaka správne použitým materiálom vyzerá dobre. 

Fotografie: Tomáš Manina


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti