UFO byt s posuvnou stenou, Eurovea

Pôvodne malo ísť o zariadenie bytu bez stavebných úprav. Výnimočné miesto vyžaduje adekvátne riešenie, preto sme všetko zbúrali a vytvorili UFO interiér s posuvnou stenou, aký vo vesmíre zatiaľ neexistuje.

Pôvodne malo ísť o zariadenie bytu bez stavebných úprav. Výnimočné miesto vyžaduje výnimočné riešenie, preto sme všetko zbúrali a vytvorili UFO interiér s posuvnou stenou, aký vo vesmíre zatiaľ neexistuje. Byt bude slúžiť ako príležitostné útočisko pri návšteve nákupného centra alebo dunajskej promenády. Interiér je napriek hypermodernému vzhľadu praktický a funkčný, oproti pôvodnému návrhu má dokonca viac úložných priestorov. Dominantným prvkom je elektrická posuvná stena oddeľujúca dennú a nočnú časť. Po jej odsunutí zóny splynú a vznikne jeden 60 metrový priestor. Elektrickú stenu, svetlá, závesy, multimédia a dokonca aj priehľadnosť skla je možné ovládať vypínačmi aj cez telefón. Zo všetkých miestností je výhľad na Dunaj. Priestor slúži ako vzorový byt pre firmu zaoberajúcu sa interiérovým dizajnom.

Otvorená dispozícia s obývačkou spojenou s kuchyňou a spálňou

Byt je určený pre ľudí s rovnakým rytmom života, preto sme všetky obytné miestnosti zlúčili a vytvorili otvorenú dispozíciu, ktorá poskytuje maximum priestoru a výhľadu. Po odsunutí posuvnej steny sa nočná zóna spojí s dennou a vznikne jeden priestor s rozlohou 60 m². Zo všetkých častí bytu je výhľad na Dunaj.

Pozrite si aj ostatné Všetky Obývacie izby

Liata podlaha a drevo na stenách

V návrhu sme sa držali pravidla, že drevo má väčšiu trvanlivosť na stenách, ako na podlahe. Jednoliata liata podlaha z epoxidu s polyuretánovým náterom môže pôsobiť sterilne, na dotyk je však mäkká a teplá ako drevo. Povrchové časti nábytku sú z kefovaných vertikálne radených brestových dosiek. Kefovanie odstráni mäkké častí dýhy a zvýrazni jej kresbu.

Priechod z obývačky do spálne

Posuvná stena má tri polohy. Okrem otvorenej a zatvorenej má aj strednú, kedy sa čiastočne otvorí a medzi obývačkou a spálňou vznikne priechod v šírke dverí. Mimoriadne tichý elektromotor umožňuje posúvanie steny aj počas hlbokej noci. Stena je ovládateľná spínačmi na stenách aj aplikáciou v telefóne.

Spálňa a kúpeľňa s elektricky zatmievaným sklom

Nočnú zónu tvorí spálňa s kúpeľňou. Minimalisticky zariadená spálňa nemá nič navyše - je tu len posteľ, nočné stolíky a nočné lampy. Úložné priestory nočnej zóny nie sú v spálni, ale netradične v kúpeľni. Na oddelenie spálne a kúpeľne slúži sklenená priečka s posuvnými dverami zo špeciálneho skla s ovládateľnou priehľadnosťou.

Pozrite si aj ostatné Všetky Spálne

Kúpeľňa so šatníkom a osvetlením ako z oblohy

O osvetlenie kúpeľne sa stará stmievateľný svetelný strop. Pri najslabšej intenzite plní funkciu navigačného osvetlenia, napríklad pri nočnom prebudení a návšteve wc. Po zapnutí na maximum vytvorí rovnomerné plošné osvetlenie dojem oblohy a kúpeľňa pôsobí ako kabriolet - bez stropu. Na podlahy a steny sme navrhli biely epoxid, ktorý oživuje drevená kresba na dverách vstavaného šatníka.

Viac informácií nájdete v našom blogu: Sklo v interiéri

Pozrite si aj ostatné Všetky Kúpeľne

Výhľad z kúpeľne

Dispozíciu sme navrhli tak, aby bol zo všetkých častí bytu výhľad na Dunaj. V tomto duchu funguje aj kúpeľňa, po stlačení spínača sa nepriehľadná sklenená priečka stane priehľadnou a kúpeľni otvorí výhľad na Dunaj. Používateľom ho dopraje z vane, toalety a dokonca aj pri používaní umývadla, pretože stena za ním je zrkadlová.

Šatník v kúpeľni

Pôvodne mal byť šatník v spálni, ale keďže sme tam namiesto pevnej priečky navrhli posuvnú, umiestnili sme ho na jediné možné miesto v nočnej zóne, do kúpeľne. A je mu tam dobre, kúpeľňa má okrem núteného vetrania, ktoré sa pri zvýšenej vlhkosti zapína automaticky, aj priame prirodzené vetranie cez spálňu. Šatník tu funguje aj opticky, minimalistickú bielu kúpeľňu príjemne oživil.

Kuchyňa s elektrickými dvierkami

Kuchyňa UFO bytu je z rovnakého dreva ako zvyšok interiéru. Jej dvierka sme navrhli z vertikálnych dosiek s povrchom z kefovanej brestovej dýhy s priznanými medzerami, ktoré funkčné členenie dvierok opticky popierajú. Z kuchyne robia jednoliaty kus nábytku s výrezom z bieleho umelého kameňa. Väčšina dvierok má elektrický pohon.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kuchyne

Dodatočné úložné priestory za posuvnou stenou

Za posuvnou stenou sa ukrýva nábytok s hifi skrinkou, zabudovaná chladnička na víno a zabudovaný kávovar. Okrem spotrebičov poskytuje dodatočné úložné priestory na čokoľvek, na sezónne oblečenie aj na knihy. Zo strany vstupnej časti obsahuje skriňa šatník a skrinku na obuv. Z predizby je prístupný aj hosťovský záchod za zrkadlovou priečkou s posuvnými dverami.

Hosťovské wc s práčkou a sušičkou

Do hosťovskej toalety sme elegantne zakomponovali vizuálne najrušivejší spotrebič - práčku so sušičkou. A samozrejme priestor na prádlo, pracie prostriedky a uteráky. Deliaca stena s posuvnými dverami medzi predizbou a toaletou je obojstranné zrkadlo, ktoré je zo strany wc v spodnej časti matné. Pri používaní toalety tak neruší používateľa zrkadlením vlastnej osoby.

Fotografie: Peter Čintalan


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti