Loftový byt v nadstavbe, Ružinov

Interiér trojizbového loftu sme navrhli tak, aby vynikli hlavné prednosti loftov - uvoľnenosť, neformálnosť a priestor. Priznané prvky oceľovej konštrukcie strešného krovu dávajú loftu industriálny charakter, prírodné materiály ho robia útulným.

Interiér trojizbového loftu sme navrhli tak, aby vynikli hlavné prednosti loftov - uvoľnenosť, neformálnosť a priestor. Priznané prvky oceľovej konštrukcie strešného krovu dávajú loftu industriálny charakter, prírodné materiály ho robia útulným. Loftový byt má napriek štýlovej dennej časti racionálnu a praktickú dispozícu, ktorá bude slúžiť štvorčlennej rodine. Dennú zónu tvorí predizba, kuchyňa, jedáleň a obyvačka. Nočná časť obsahuje dve izby, kúpeľňu a samostatné wc.

Osvedčené materiálové spektrum loftu

Osvedčená kombinácia dreva s bielou a čiernou funguje vždy a všade. Prvky, ktorých sa človek bezprostredne dotýka, teda podlahu a bočnú stenu oproti oknu, sme navrhli z teplého borovicového dreva. Biele sú steny, stropy aj vstavaný nábytok. V neutrálnom priestore vyniká priznaná čierna konštrukcia krovu. A funkčné umenie - ručne robená mozaika.

Loftová obývačka so šikmým stropom

Obývacia izba v lofte je napriek industriálnym prvkom útulná a vyžaruje teplo domova. Vysoká svetlá výška robí atmosféru podkrovia. Obývačka pôsobí obzvlášť čisto, pretože sme ju zbavili prvkov, ktoré sú potrebné, ale lepšie ich nevidieť. Hifi komponenty s počítačom sme upratali do kuchynskej linky, subwoofer do sedačky. Na očiach zostal len televízor.

Pozrite si aj ostatné Všetky Obývacie izby

Rohová sedacia súprava s integrovaným subwooferom

Rohovú sedaciu súpravu zo šedej látky sme navrhli a vyrobili na mieru, takže do miestnosti zapadla, akoby sa v nej narodila. Táto sedačka má na rozdiel od iných sedačiek širšie podrúčky, pretože do opierky bližšie k oknu sme integrovali subwoofer. Takto elegantne sme sa zbavili jednej nepeknej krabice v obývačke.

Dvojúrovňový denný priestor

Denná časť bytu má v najvyššom bode takmer štvormetrovú svetlú výšku, takže sme ju mohli rozdeliť na dve úrovne. Na nižšej je obývačka, jedáleň a kuchyňa, na vyššej vznikol mezanín s knižnicou. Znížená časť sa nachádza nad komunikačnou časťou dennej zóny, takže nižšia svetlá výška priestoru nevadí. Na mezaníne sme namiesto zábradlia sme použili sieť.

Knižnica a úložné priestory na mezaníne

Na mezaníne je knižnica so sedacím vakom na čítanie. Podlahu mezanínu v dennej časti tvorí rošt s čiernym perforovaným plechom, ktorý sme položili na trámy oceľovej konštrukcie. Mezanín nad nočnou chodbou, kúpeľňou a záchodom má uzavretú podlahu a obsahuje dodatočný odkladací priestor alebo tajnú skrýšu.

Pohľad od vstupu do denného priestoru

Malá predizba tvorí s dennou zónou jeden priestor a preto nepôsobí stiesnene. Obsahuje lavicu na prezúvanie, skrinku na topánky, šatník na vetrovky a príručnú policu na kľúče. Nočnú zónu od dennej oddeľujú posuvné dvere ukryté v stene. Pri odsunutých dverách do nočnej zóny a otvorených dverách do kúpeľne je z predizby cez kúpeľňu priehľad do exteriéru.

Flexibilita osvetlenia

Doma trávime najviac času ráno a večer, kedy je potrebné svietiť. Správne umelé osvetlenie dokáže z vizuálneho potenciálu priestoru vyťažiť maximum a vytvoriť jedinečné svetelné atmosféry. Svietidlá v lofte sú stmievateľné, takže môžu poslúžiť ako silný zdroj svetla na upratovanie aj tlmené nasvietenie počas sledovania televízie.

Televízor na atypickej konzole

Televízor sme umiestnili na otočnú konzolu, aby bol viditeľný z kuchyne aj obývačky. Nejde o konzolu z obchodu, ale o atypický výrobok od zámočníka, ktorý sme navrhli a vyrobili špeciálne pre tento loft. Dali sme si záležať, okrem otáčania umožňuje nastavenie sklonu vo všetkých smeroch a tiež skryté vedenie kabeláže.

Loftová kuchyňa s hifi skrinkou a ručne vyrábanou mozaikou

Pôvodným želaním majiteľov bola kuchyňa s ostrovom, my sme z priestorových dôvodov uprednostnili kuchyňu do L. Kuchynské dvierka sú striekané bielym matným lakom, pracovná doska je z mdf. Kuchyňa obsahuje skryté dvere do špajze a miesto pre hifi komponenty. Stenu za indukčnou doskou chráni ručne vyrábaná mozaika Sometile.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kuchyne

Kuchynská pracovná doska z mdf dosky

Napriek trendu robiť pracovné dosky z umelých kameňov sme v tomto byte použili obyčajnú bielu mdf dosku. Stojí zlomok ceny kamennej, svoj účel plní podobne a v kombinácii s kvalitným nerezovým drezom vyzerá takmer luxusne. A na rozdiel od kamennej nie je studená, takže na ňu môžete posadiť aj človeka.

Viac informácií nájdete v našom blogu: Akú pracovnú dosku do kuchyne?

Prístup z balkóna na kuchynskú linku

Kuchynskú dosku sme dotiahli k rámu okna, takže je rozšírená o plochu parapetu. Pod oknami zvyknú byť radiátory, na ich odvetrávanie slúžia vyfrézované otvory. Umiestnenie pracovnej dosky na stenu s oknom má výhodu, že po otvorení okna sa pracovná doska zmení na barový pult dostupný priamo z balkóna.

Prepojenie interiéru s exteriérom

Orientáciu sedačky sme navrhli tak, aby bola jej predĺžená časť určená na ležanie čo najbližšie k oknu. Na čítanie na sedačke slúžia dve samostatné lampy, jedna zavesná v rohu a jedna nástenná. Pod podrúčkou sedačky sa nachádza čiastočne ukrytý subwoofer. Veľké okno na celú výšku optimálne prepája interiér s exteriérom.

Intímne osvetlenie

Pri sledovaní tv sa o pohodu stará tlmené osvetlenie, ktoré tvoria led reflektory na strope nad mezanínom. Tento druh osvetlenia vynikne najlepšie, keď nasvetľuje niektorú zo stien interiéru, v tomto prípade stenu s knižnicou a preglejkou. Perforovaný plech na podlahe mezanínu prepúšťa svetlo a na borovicovú preglejku premieta raster plechu.

Obklad a podlaha z borovicovej preglejky

Dosky z borovicovej preglejky svojimi rozmermi 2,4 x 1,2 m prekonávajú všetky drevené podlahy, ktoré sme doteraz použili. Tvoria ich dosky z borovicovej preglejky, ktoré sú opracované tak, aby mohli byť spájané na pero a drážku. Dosky je možné brúsiť a lakovať rovnako ako bežné parkety. Štruktúra drevených dosiek sa nám páči, lebo je autentická a ukazuje prirodzenú štruktúru dreva.

Jedálenský stôl z masívneho dreva

Jedálenský stôl umiestnený v centre priestoru má dominantnú polohu a vie obslúžiť osem osôb. Je vyrobený z masívneho dreva s oceľovou podnožou v rovnakej farbe ako čierna konštrukcia krovu. Na zvýraznenie dominantnej polohy stola sme ho navrhli z masívneho dreva, ktoré je tmavšie ako drevo vo zvyšku interiéru.

Raňajky na masívnom stole

Na masívnom jedálenskom stole s industriálnou kovovou podnožou sa stoluje jedna radosť. Počas raňajok, keď ho zaleje východné slnko, vynikne prirodzená štruktúra dreva ešte viac. Drobné prasklinky vznikajúce pri vysušovaní masívneho dreva nie sú problémom, naopak, ešte viac zvýrazňujú jeho prirodzený charakter.

Svetelné scény

V loftovom interiéri je každá časť dňa iná a výnimočná. Podvečer, pri zapnutých svetlách, sa jedálenský stôl rozžiari teplým svetlom závesných svietidiel. Jednotlivé lampy sú samostatne ovládateľné, takže je možné vytvoriť nekonečno scenárov a nálad. Televízia na otočnom kĺbe jedáleň od obývačky opticky oddeľuje.

Jedáleň ako pracovisko

Po otočení televízora do kuchyne sa jedálenský stôl premení na plnohodnotné pracovisko. Zaujímavosťou je umiestnenie počítača a hifi komponentov do skrinky v kuchynskej linke smerom do obývačky, ktoré sú s obrazovkou prepojené podlahovým žľabom. Vzniklo vizuálne čisté riešenie bez viditeľnej kabeláže. Proste čistota. A tú mame radi.

Pohľad z mezanínu do obývačky

Z mezanínu je priehľad do dennej časti, jeho geometria umožňuje vďaka úzkemu balkónu zaujímavý výhľad dole na cestu, ktorý by sme zo spodnej úrovne dennej časti nedostali. Industriálne visiace svietidlá výšku priestoru opticky rozdeľujú aj nerozdeľujú, takže vyhovejú tým, ktorí vysoké priestory milujú, aj tým, ktorí nie.

Prirodzené drevo, čierna oceľ, biele steny

Charakteristický detail loftu tvorí čierna oceľová konštrukcia krovu a mezanínu, drevené borovicové dosky na stenách a podlahe a biela farba na stenách a atypickom nábytku. Táto overená trojkombinácia vytvára príjemnu kulisu pre každodenné fungovanie v byte. V neutrálnom a prirodzenom priestore, v ktorom vyniknú samotní obyvatelia.

Kúpeľňa s veľkým sprchovým kútom so schodíkom na sedenie

Napriek častej požiadavke mladých rodín na vaňu pre deti sme namiesto malej vane zvolili veľký sprchový kút so schodíkom na sedenie. Schodík dáva sprche väčší komfort ako vaňa a jeho šírka umožňuje uloženie vaničky na kúpanie dieťaťa. Murovaný sprchový kút so žľabom obsahuje niky na šampóny, všetko má svoje miesto.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kúpeľne

Spálňa s vysokou svetlou výškou

V jednoduchej bielej spálni dominuje výrazná borovicová kresba na drevenej podlahe. Posteľ sme vyrobili na mieru z rovnakej látky ako sedačku v obývačke. Stenu oproti posteli sme využili na šatník. Svetlú výšku spálne sme nechali rovnakú ako v dennej zóne. Väčšia kubatúra spálne znamená viac vzduchu, a to znamená lepší spánok.

Pozrite si aj ostatné Všetky Spálne

Úložné priestory v spálni

Hlavný úložný priestor v rodičovskej spálni tvorí biely šatník na mieru, ktorý vypĺňa stenu oproti posteli. Šatník je pekný svojou jednoduchosťou a minimalistickým, no funkčným prevedením. Hliníkové madlá predstavujú funkčný a zároveň efektný prvok, ktorý robí z obyčajnej bielej skrine pekný interiérový doplnok.

Fotografie: Peter Čintalan


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti