Veľkoplošný byt Grunty, Rezidencia Grunty, Bratislava

Veľký byt znamená veľké možnosti zmien, pokiaľ nie je väčšina stien nosná, ako v tomto byte. Nám sa napriek obmedzeným možnostiam zásahov podarilo funkcie prekopať a priestorom dať logiku a zmysel.

Veľký byt znamená veľké možnosti zmien, pokiaľ nie je väčšina stien nosná, ako v prípade tohoto bytu. Nám sa napriek obmedzeným možnostiam zásahov podarilo funkcie prekopať a priestorom dať logiku a zmysel. Veľké priestory začali komunikovať, vstupná, denná a nočná zóna dostali jasné dispozičné rozdelenie. A pekný dizajn, ako stvorený pre rodinný život.

Obývacia izba s masívnou podlahou

Veľkej obývačke dominujú prirodzené a neutrálne materiály. Drevo na podlahe sme použili vo svojom najpôsobivejšom, masívnom prevedení, na nábytku vo forme drevenej dýhy. Masívnu drevenú podlahu sme použili vo väčšine bytu, čím priestory opticky zjednocuje.

Pozrite si aj ostatné Všetky Obývacie izby

Kuchynsko-jedálenská časť

Na mieste pôvodnej spálne sme navrhli zónu prípravy a konzumácie jedál. Na kuchynskej linke aj jedálenskom stole sa objavuje drevený dubový masív, rovnako ako na podlahe. Kuchyňa je dostatočne veľká pre prácu viacerých ľudí súčasne, do jedálne by sa ich zmestilo až desať. 

Kuchyňa s masívnou doskou a americkou chladničkou

Bielo-drevená kuchynská zostava pôsobí elegantne a vôbec jej nevadí, že nemá všetky spotrebiče vstavané. Naopak, otvorené police pôsobia domácky a uvoľnene. Spolu s masívnou drevenou doskou vytvárajú kuchyňu, na ktorú sa dobre pozerá a ešte lepšie používa.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kuchyne

Decentné materiály pre vyniknutie prírody

V kuchyni s jedálňou sme urobili všetko pre to, aby vyniklo drevo, pretože drevo je príroda a tú máme radi. Nedrevené prvky interiéru s výnimkou dizajnových kúskov sme navrhli v neutrálnom monochromatickom prevedení. A funguje to, domáci sa tu cítia naozaj ako doma.

Kuchynská doska z masívneho dreva

Zvláštnosťou kuchyne je drevená kuchynská doska z dubového masívu s olejovaným povrchom, čo jej zabezpečí dobrú životnosť aj odolnosť voči vode. Doska je okrem potreby občasného olejovania bezúdržbová a teda vhodná aj pre menej starostlivých používateľov.

Jedálenský stôl z masívneho dreva

Jedálenský stôl s dĺžkou 2,6 metra je ako inak z masívu. Momentálne mu robí spoločnosť 6 stoličiek, ale v prípade potreby by ich zvládol aj 10. Na stene medzi obývačkou a jedálňou sme chceli nechať priznaný betón, ale kedže nebol pekný, dali sme jej aspoň symbolický šedý odtieň.

Priehľad z jedálne do obývačky

Na mieste kuchyne s jedálňou bola pôvodne spálňa, ktorú od obývačky oddeľovala nosná betónová stena. Stena mala otvor len na jednej strane, preto sme vytvorili aj druhý, čím získala jedáleň priehľad do obývačky. Rozmer otvoru je najväčší, aký nám statik dovolil.

Drevená knižnica s kútikom na čítanie

V kúte v rohu obývačky sme vytvorili zašiváreň s výhľadom do obývačky aj na terasu. Drevená knižnica je v spodnej časti pri okne vynechaná a prechádza do lavice rovnobežnej s oknom. Toto miesto je ideálne na čítanie a má obmedzenú kapacitu, preto ho treba rýchlo obsadiť.

Centrálne umiestnenie obývačkového sedenia

Veľkorysá obývačka s plochou dvojizbového bytu nám dovolila navrhnúť centrálne obývacie sedenie, okolo ktorého je po všetkých stranách dostatok miesta na pohyb. Tvorí ho veľká rohová sedačka, dva konferenčné stolíky a výrazné kreslo s kobercom.

Atypická rohová sedačka na mieru

V návrhu sme plánovali použiť dizajnovú značkovú sedačku, ktorú sme v realizácii nahradili z praktických dôvodov sedačkou na mieru. Značková sedačka by vyzerala lepšie, ale táto zatiaľ plní okrem iného funkciu ihriska. A keď prestane, môže sa vymeniť za novú, pôvodne plánovanú.

Priehľady do jedálenskej a kuchynskej časti

Stenu za televíziou s dreveným obkladom sme chceli otvoriť čo najviac, ale keďže išlo o nosnú stenu z betónu, museli sme si vystačiť s dvoma skromnými otvormi. K pravému, ktorý tvoril vstup do spálne sme pridali ľavý, čím stena získala symetriu a jedáleň priamy prístup do obývačky.

Dostatok miesta na život

Ak má veľký priestor vyniknúť, vhodné je použiť menšie množstvo nábytku, ale s väčšími rozmermi. Tak sme to urobili aj v tomto byte a funguje to. Na pohľad štandardná rohová sedačka usadí až osem ľudí. Rovnako ako stropné svietidlo, ktoré má v priemere vyše jeden a pol metra.

Prechodný šatník

Pôvodný šatník bol od vstupnej haly oddelený priečkou s úzkymi dverami. My sme priečku vyhodili a pridali dvere do obývačky, čím sme zo skladu s občasným využitím vytvorili funkčnú skratku do dennej zóny, ktorá zmenila a zjednodušila pohyb ľudí v interiéri.

Pozrite si aj ostatné Všetky Vstupné haly

Pohľad na vstup aj do kuchyne

Rozšírením otvoru v priečke smerom ku vstupu a vyrezaním otvoru do obývačky sme z pôvodnej "slepej" rohovej miestnosti vytvorili priehľad cez obývačku až na obvodovú tmavošedú stenu za kuchyňou. Okrem toho sme získali zokruhovanú dispozíciu, akú poznáme zo starších bytov.

Priestranná nočná chodba

Nočná chodba má plochu malej garzónky, ale v prípade tohto bytu nejde o plytvanie priestorom, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ak vezmeme do úvahy, že čisto obývačka bez kuchyne a jedálne má plochu dvojizbáku, je tento rozmer primeraný a pre majiteľov príjemne vzdušný.

Spálňa rodičov

Vzhľadom na blízkosť šatníka sme hlavnú spálňu navrhli  naozaj minimalisticky s minimom nábytku. Dominantu tvorí čalúnená posteľ, ktorej centrálne postavenie podporujú symetrické nočné stolíky. Sterilný vzhľad spálne pocitovo zjemňuje celoplošný mäkký koberec s vysokým vlasom.

Pozrite si aj ostatné Všetky Spálne

Jemná biela kúpeľňa so sprchovým kútom

Bielodrevený priestor bol v minulom živote záchodom a okrem misy a miniumývadla neobsahoval vôbec nič. My sme z neho spravili plnohodnotnú kúpeľňu, do ktorej sme dostali sprchový kút, slušné umývadlo aj zopár úložných priestorov. To všetko v jemnom bielom dizajne.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kúpeľne

Optimistická čierna kúpeľňa s vaňou

Čiernodrevenú kúpeľňu obkolesujú nosné betónové steny a preto sme jej pôdorysný rozmer nechali na pokoji. S materiálmi sme sa však vyhrali a aj keď ich je len zopár, dosiahli sme presvedčivý výsledok, kúpeľňa pôsobí napriek dominantnej tmavej farbe vzdušne a optimisticky.

Pozrite si aj ostatné Všetky Kúpeľne

Umiestnenie práčky a sušičky

V tmavej kúpeľni sme našli miesto pre funkčne potrebné, ale vizuálne nepotrebné spotrebiče. Niku, v ktorej sa nachádza kotol, práčka, sušička a úložné priestory na prádlo sme skryli za drevené posuvné dvere, ktoré sú funkčne aj vizuálne potrebné a dokonca pekné.

Osvetlenie kuchyne a jedálne

Nad jedálenským stolom sme navrhli závesné dizajnové svietidlá pripomínajúce banícke svetlá v zlatom prevedení. Nad kuchyňou, kde je potrebné silné difúzne svetlo, sme navrhli trojicu svetiel zapoustených do stropu. Vo vypnutom stave sú neviditeľné a teda pekné.

Denná zóna s prístupom na terasu

Komplikovaná betónová konštrukcia budovy bola daňou za pouskakované podlažia, vďaka ktorým majú byty terasy na oboch stranách dispozície. Najväčšia terasa sa nachádza po celej dĺžke dennej zóny a je prístupná z obývačky a jedálne.

Televízna stena s dreveným obkladom

Na betónovú stenu za televízorom sme navrhli drevený obklad, vďaka ktorému stena stráca svoju mohutnosť a obklad pôsobí ako kus nábytku v priestore. V spodnej časti sa nachádza skrinka so skrytými audio komponentami.

Priehľad z obývačky do spálne

Večer pri zapnutých svetlách vyniknú priehľady ešte viac. Pri súčasnom otvorení posuvných dverí medzi obývačkou a nočnou chodbou a dverí do spálne je z obývačky priehľad na všetky steny ohraničujúce priestor. Veľkosť bytu vynikne v plnej dvestometrovej veľkosti.

Osvetlenie v spálni

Teplé svetlá zmierňujú sterilitu miestnosti. Spálňa sa po ich zapnutí zmení na teplú a útulnú miestnosť. V duchu minimalizmu sme sem navrhli len minimum svetiel, jedno centrálne na stred stropu a malé lampičky na nočných stolíkoch po stranách postele.

Priehľad zo spálne do obývačky

Z obývačky je priehľad do spálne a zo spálne do obývačky. Na čiernu stenu nad posteľou sme navrhli bielu dekoráciu, ktorá na čiernej stene vyniká a pôsobí takmer ako kedysi živá rastlina. Do pekných stien neradi vŕtame, dekoráciu sme preto zavesili na lankový systém na obrazy.

Osvetlenie obývačky

Uprostred obývačky je centrálne stropné svetlo so zdrojom rozptýleného svetla. Nad knižnicou sú atmosferické bodovky vymedzujúce hranicu miestnosti, ktoré ju zároveň otepľujú. Tv skrinka s led podsvietením tónuje šedú stenu v pozadí a pri sledovaní tv zjemňuje ťahanie očí od televízora.

Podvečerná čitáreň s funkciou lôžka

Relaxačný kútik funguje pre všetkých členov rodiny vo všetkých fázach dňa. Pre podvečerné leňošenie pri knihe sme sem navrhli lampičku, pre leňošenie pri tablete elektrickú zásuvku. V prípade straty pojmu o čase môže čalúnená lavica prebrať funkciu postele z neďalekej spálne.

Fotografie: Peter Čintalan


Prehľadávaj

Priestory

Rozloha

Cena

vlastnosti